Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kissojen liikunta

Vierailija
29.12.2014 |

Aina puhutaan koirien lenkittämisestä, kuinka monen tunnin lenkkejä niiden kanssa on tehtävä päivittäin. Entä sisätiloissa asunnoissa vuosikausia elävät kissat? Eikö kissä tarvitse liikuntaa ollenkaan?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
29.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap:lla ei taida olla sisäkissoja...

Kyllä ne kuule itse huolehtii liikkumisestaan. Täälläkin on välillä sellaiset rallit menossa, että... :) Lisäksi tietty niitä voi leikittää, jos epäilee etteivät saa riittävästi liikuntaa.

Vierailija
2/7 |
29.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kissat ovat paljon itsenäisempiä kuin koirat, ja ovat kiinnostuneita lähinnä yksilölajeista. Minun kissani huolehtii kunnostaan lähinnä joogaten, joskus yöllä kuulen myös kun kissani laittaa pilates-dvd:ni pyörimään. Toisaalta kissani on muutenkin aika henkinen tyyppi, joka oleilee pitkiäkin aikoja omissa aatoksissaan. Joillekin toisille kissoille sopii paremmin sykettä nostavat lajit kuten parkour tai yösuunnistus. Yhteiset lenkit voit kissan kanssa unohtaa, ne ovat koiria varten.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
29.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

En usko, että sisätiloissa elävät kissat "huolehtivat liikunnastaan" juuri mitenkään. Makaavat sohvalla elämänsä, niin se oikeasti menee. Pentuaikana ehkä aktiivisempia, sitten niistä tulee sohvaperunoita.

Vierailija
4/7 |
29.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

4, etpä tosiaan tunne kissoja :D

Vierailija
5/7 |
29.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kylläpä täällä nyt puolustellaan, että luonnostaan paljon liikkuva metsästävä eläin viettää elämänsä jossain kaksiossa muka sillä liikuntaa harrastaen! No just. Tosiasia on, että kissan pitäminen asunnossa, varsinkin jossain pienessä, on ihan väärin sen luontaisia ominaisuuksia ajatellen.

Vierailija
6/7 |
29.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä just hommasin kissalle Elixian kortin, kun oli päässyt niin lihomaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
29.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kissat on notkeita ja hyväkuntoisia totesi kuopus 10v.

Kissat juoksee ympäri kämppää ja kiipee samalla, kun juoksevat. Sekä hyppivät tavaroiden yli juostessaan. Kissoilla on kova kunto. Yksi päivä istuin sohvalla ja lautanen kädessä ja leipä suussa niin kissa lensi lautasen yli. Meillä toinen kissa 4 vuotta ja on rauhallinen ja kiltti. Näyttelyssä tuomari totesi kissan olevan hyväkuntoinen ja meidän nuoremmalla kissalla vasta hyvä kunto onkin. Kissa on jo luonnostaan notkea. Kissat nukkuu päivällä ja rallit tehdään aamuisin, iltaisin ja yöllä! Kissa vaihtaa myös suuntaa todella vikkelästi ja pujahtaa melkein mistä rakosesta tahansa.

Hyppivät, juoksevat ja kiipeevät. Voiko enempää tehdä kuntonsa eteen!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi viisi kahdeksan