Minkä ikäistä lasta vielä 'nukutetaan'?
..ja milloin alkaisi epäilyttää, jos isä menisi tyttöä "nukuttamaan"?
Kommentit (15)
Mua ei oo nukutettu koskaan, heitetty vaan koppaan.
Mä nukutan 2v3kk lapsen vieläkin. Ja kyllä, vituttaa.
Kuka hullu oikeasti nukuttaa lasta? Kaikki äänet, valot ja virikkeet pois, sillain se lapsi nukkuu. Jos siinä joku, yleensä äiti, suorittaa hengästyneenä nukutusta niin onko ihme jos lapsi ei nuku. Järjen käyttö on sallittua.
Olen silitellytt yläkouluikäisen pojan hiuksia kunnes hän nukahtaa raskaan päivän jälkeen.
Enkä minö pelkkää nukuttamaan menemistä pitäisi epåilyttävänä minkääniköisen lapsen kohdalla. Täytyy olla jotain muutakin, ennen kun sellaisia allkaa epåillä.
No riippuu mitä se nukuttaminen tarkottaa? Voi kai sitä isollekkin lapselle esim. sen iltasadun lukea ja jutella vähän ennen nukkumaanmenoa, mutta tuskinpa kukaan ainakaan yli 3-vuotiasta enää varsinaisesti nukuttaa?
[quote author="Vierailija" time="05.02.2015 klo 19:23"]Kuka hullu oikeasti nukuttaa lasta? Kaikki äänet, valot ja virikkeet pois, sillain se lapsi nukkuu. Jos siinä joku, yleensä äiti, suorittaa hengästyneenä nukutusta niin onko ihme jos lapsi ei nuku. Järjen käyttö on sallittua.
[/quote]
Minä nukutan 1,5 vuotiaan mielelläni. Makaan siis viereiselle sängyllä ja tarvittaessa annan käden tai silitän ja autan rauhoittumaan. Mukava rauhoittumishetki itsellekin ja lapsellekkin varmasti lapsellekkin ihana kun ei tarvitse nukahtaa yksin.
Meillä 3 lasta ja ketään ei erikseen ole nukutettu. Iltadadut on luettu, paijattu ja pusutelti mutta meilähän olis menny ilta kykkiessä samassa sängyssä jos ois erikseen pitänyt nukuttaa
4v iltasatu ja hetki istumista vierellä. Minustakin tullut vainoharhainen palstan takia. Meinannut mennä kattoon mitä ne siellä tekee.
3v huonosti nukkuva ainakin pitää nukuttaa,pitäisikö huolestua kun äiti nukuttaa poikaa??
Minä luen Tarinoita 7 ja 10 - vuotiaille lapsilleni, joskus saatan jäädä istumaan tarinan jälkeen makuuhuoneen tuoliin selailemaan Ipadia ja odotan että lapset nukahtaa:)
Ei mikään pakko olisi mutta kun on tullut tavaksi:)
Oma mies pötköttelee joka ilta 10- vuotiaan tytön kanssa vähän aikaa. Juttelevat päivän tapahtumista ja joskus kuuntelevat yhdessä jotain rentoutus/meditointikasettia.
Jaa, onpahan epäilys. Nyt varmaan joku mamma järkyttyy, mutta meillä 12v ja 11v pijat nukkuvat mun vieressä kun mies on työmatkoilla. Varmaan joku pervo saa tästäkin outoja ajatuksia päähänsä, siitä vaan
[quote author="Vierailija" time="05.02.2015 klo 21:08"]Jaa, onpahan epäilys. Nyt varmaan joku mamma järkyttyy, mutta meillä 12v ja 11v pijat nukkuvat mun vieressä kun mies on työmatkoilla. Varmaan joku pervo saa tästäkin outoja ajatuksia päähänsä, siitä vaan
[/quote]
Niin meilläkii :)