Miehelle parempi koulutus. Miten?
Juttu on näin että ystävieni miehillä on kaikilla kunnon koulutus. Insinööri, arkkitehti jne.
Minun mies on käynyt amiksen raksalinjan. Hävettää kun ystäväni puhuvat siitä miten heidän on mukana tärkeissä projekteissa ja piirtävät rakennuksia.
Sitten taas meidän ukko se vääntää taloja paskaiset haalarit päällä. Mitä kehuttavaa tuossa on?
Olen vihjaillut että ammattikorkeaan pääsisi helposti tuolla kokemuksella. Ei vaan innostu. "Kuka ne talot rakentaa" tulee vaan vastaukseksi.
Onko nyt edessä ero vai mitä te tekisitte?
Kommentit (3)
Eroa. Miehesi ansaitsee naisen joka arvostaa häntä ja hänen ammattiaan.
Porvoossa voi helposti hankkia uuden ammatin. Miehesi voisi ryhtyä vaikka hävittäjälentäjäksi. Siinä vasta olisi hohtoa. Eipä enää ystävättäret pullistelisi miestensä tärkeillä projekteilla tai ainakaan se ei enää haittaisi sua kun voisit sanoa, että mun mies lähtee hävittäjälentämään joka aamu kahdeksalta ja laskeutuu kello neljä.
Jos olette vielä nuoria niin uusia koulutettuja olisi kyllä tarjolla. Kurja jos loppuiän häpeää ukkonsa huomioliivejä.