Tänään aloitan detoxin ja kasvisten syönnin, terveelliset elämäntavat ja
liikunnan.
Tammikuussa hommaan jopa kuntosalikortin ja käyn siellä taas sen pari viikkoa ja kyllästyn..
-valkoinen valas
Kommentit (11)
[quote author="Vierailija" time="27.12.2014 klo 16:28"]
Jouluaterian saa koostettua vihanneksista, juureksista ja kalastakin
[/quote]
Jouluaterialla voi kyllä syödä mitä vaan ja miten paljon vaan, jos se jää siihen yhteen ateriaan eikä mätä kaksin käsin koko pyhiä ja uutta vuotta.
Periaatteessa näin, mutta vielä hieman väljemminkin voi asiaan suhtautua. Jos joulun pyhät ja vielä välipäivätkin menee mässytykseksi, ei se maailmaa kaada. Merkitystä on sillä, mitä syö vuodenvaihteen ja joulun välillä, ei sillä mitä syö joulun ja vuodenvaihteen välillä. Kokonaisuus siis ratkaisee! Mitään ihmekuureja en todellakaan kannata.
No niin, olisiko sen voinut aloittaa jo joulukuun alussa?
[quote author="Vierailija" time="29.12.2014 klo 00:01"]No niin, olisiko sen voinut aloittaa jo joulukuun alussa?
[/quote]
No parempi aloittaa tammikuussa kuin ettei aloittaisi koskaan. Ihme nipottajia täällä.. Eivät kaikki lopeta salilla käyntiä kahden viikon jälkeen. Ja herkutellakin voi jos syö arkena suht terveellisesti. Tsemppiä uusiin terveellisiin elämäntapoihin :)!
Kuinka moni viime vuonna kuntokuurin aloittaneista jatkoi sitä vielä maaliskuussa?
Hei, aloitat vähän liian aikaisin, normaalisti plösöt vetää vielä uudenvuodenkin nakkeja ja perunasalaattia, tortilloja ja pizzaa.
Mitä ideaa tuossa detoxissa oikein on?
Ihmisen elimistöhän ihan itse, huolimatta kaikista kuureista poistaa kuonat. Sitä varten on esim. maksa ja munuaiset.
Joo, nää kuurijuopot kuntoilun osalta näkyy taas pari viikkoa saleilla, valitettavasti.
Kannattaisi tosiaan ottaa se aloitus jo joulukuun alussa ja jättää esim. ne tortut ja piparit syömättä ja vaikka tehdä päivittäin tunnin kävelylenkki, vaikka useammassa osassa, jos muka ei muuten aikaa ole
Minä en tänä vuonna viitsi edes aloittaa, ei tuosta joulusta nyt niin paljon kiloja kerry, etteikö niitä saisi pois ihan normaalilla ruokavalion kiristämisellä.
Viikko kevyemmin ja siinä se, turvotus lähtee.
Et ole mitenkään ainutlaatuinen, taas kun kuuntelee kahvipöytäjuttuja töissä ja yrittää saada tunneille aikoja salilla, niin alkaa tympimään nämä tammikuun eiämäntapakuureilijat.
Ja kaupasta kannetaan kotiin raejuustot ananakset ja porkkanat..
Sitä vois nämäkin possut ottaa sen järkevän elänäntyylin päivittäiseksi rutiiniksi ja käydä esim. nyt pyhinä lenkillä ja syödä järkevästi.
Jouluaterian saa koostettua vihanneksista, juureksista ja kalastakin