Uskovainen, miten suhtautuisit jos kuulisit kristityn papin
rakastuneen japanilaiseen naiseen, joka on buddhalainen?
Kommentit (7)
Rakkaus on ihana asia ja toivoisin pariskunnalle hyvää.
Erikoinen kysymys. Miksi kysyt?
Rakastumisia tulee ja menee. Niiden mukaan ei tarvitse tehdä valintoja, jotka ovat Jumalan sanan vastaisia. Kyseisen henkilön kannattaa hakeutua luotettavan henkilön sielunhoitoon ja kertoa rehellisesti, missä mennään.
Tarkoitatko nyt uskovaista kristittyä, muslimia, hindua, evoluutiouskovaista vai ateistia? Vai jotain muuta uskovaista kenties? Vai ihan kaikkiako?
[quote author="Vierailija" time="13.12.2014 klo 23:49"]Olisin ihmeissään miten japanilainen on buddhalainen?? Shintolaisia yleensä ovat.
[/quote]Japanilaisista 91 miljoonaa identifioi itsensa buddhalaisiksi.
Harva pappi nykyään on enää konservatiivi. En siis oleta, että pappi on aina kuin joku stereotypia hurskaasta ihmisestä. Totuus on nykyään karumpi.
Se, mikä mietityttää, on että, miksi hän on ryhtynyt kantamaan yhteistä iestä eri tavalla uskovan kanssa. Se ei välttämättä ole helppoa... mutta tosiaan, kun pappeja on nykyään niin moneen junaan, niin mikään ei enää minua yllätä.
Harva pappi näkisi tuossa mitään ristiriitaa.
Olisin ihmeissään miten japanilainen on buddhalainen?? Shintolaisia yleensä ovat.