Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kun lapsen lukutaito ei suju

Vierailija
12.12.2014 |

Mitenhän ensi syksyn kouluunmeno mahtaa sujua, kun lnyt jo lukemaan harjoittelu lapselle eskarissa hankalaa. Osaa kaikki kirjaimet, mutta ei osaa yhdistää kirjailia ja äänteitä tavuiksi. Jännittää, jouyuukl tuplaamaan heti ekaluokan, kun nyt jo on hankalaa ja tuskastuu jos yritän opettaa.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
12.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

L

Vierailija
2/7 |
12.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taitaa olla vika perimässä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
12.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä stressaa äläkä ainakaan saa lasta stressaamaan asiasta! Lukemaan ei tarvitse oppia kuin vasta koulussa. On huono asia, jos lapselle muodostuu nyt käsitys, että tätä lukemishommaa hän ei osaa. On ehkä parempi, ettet nyt opettaisi itse kirjaimia, jos hän kerran tuskastuu siitä. Anna opetella vaan eskarissa ja touhua itse lapsen kanssa jotain muuta, josta hän saa onnistumisen kokemuksia.

Vierailija
4/7 |
12.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä huolehdi! Jos vuoden päästä on sama tilanne, sitten voit vähän stressata, nyt et yhtään!

Kirjainten nimien oppiminen ennakoi hyvin lukemaan oppimista.

 

ope, jonka eskarilainen on ihan samassa vaiheessa

Vierailija
5/7 |
12.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä en enää painosta ja stressaa itse asiasta. Kun kuulee naapurustosta näitä juttjja, kuinka lapsi oppi lukemaan 4 ja 5 vuotiaana ja hämmästellään, ettei oma 6v osaa, niin iski paniikki. Kiitos vastaajille.
AP

Vierailija
6/7 |
12.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toistan samaa kuin yllä, ei paniikkia. Monet lapset oppivat lukemaan 4v, monet 5v, monet 6v, monet 7v. Jos seitsenvuotiaalla on kovasti vaikeuksia, tutkitaan, voiko oppimista haitata esim. dyslexia- jos asia on niin, opetetaan ja tuetaan sen mukaan. 

Koulun alkaminen on lapselle iso juttu, ehkä kannattaa prepata lasta odottamaan niitä positiivisiä juttuja ennemmin kuin jännittämään asioita joissa saattaa olla heikompi. 

 

Onko lapsi liikunnallinen? Kerro, että koulussa on liikuntatunteja. Osaako ehkä hiukan Englantia peleistä? Sitä oppii koulussa ja on hyvä alku jos osaa jo vähän etukäteen. Matikka? Tykkääkö matikkapeleistä? Teettekö vaikka sudokuita yhdessä? 

 

Kaikilla lapsilla on eri kyvyt koulun alkaessa, tärkeintä on kuitenkin saada lapselle innostunut ja avoin asenne. Jos jotain ei osaa, tai oppii hitaammin kuin muut, se on haaste joka ylitetään pienin askelin vertailematta muihin. 

 

Ja ihan jokaisella on joku asia jossa saa loistaa, oli se sitten sujuva lukeminen varhaisella iällä, musikaalisuus, urheilullisuus, kauneus, kiltteys, kiinnostus historiaan, taito tehdä hyviä salaatteja tai mikä vaan muu. Jokainen on mestari jossain, ja se kannattaa huomata ja mainita ääneen. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
12.12.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oppii kyllä ekalla luokalla, älä vouhota.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan kolme