muistatteko vielä mainion sarjan "tahdon asia"?
katsoin sen taannoin uudelleen ja ai että se oli vieläkin hyvä! Niin mainioita hahmoja ja tämä palstakin siellä edustettuna :).
Mitä teille on jäänyt mieleen ko sarjasta? :)
anoppi Sirkka Rouhiala Niisku-koiralle: "sun emäntäs vonksuttaa vierasta vaajaa" :D
Kommentit (24)
"Karvalaukun kierrätysviikot". Anoppi from hell niin paras ikinä.
Karvalakin kierrätysviikot jäi minullekin mieleen!
Meiltäkin löytyy dvd:nä. Siinä on NIIN monta hyvää:
- se anoppi kokonaisuudessaan ja sen tapa tumpata tupakka siihen seinään.
- Mikko Rouhialan selitykset siitä, kuinka pitää töissä olla kuin ei olisi perhettä...
- Naapurin Nenna Tiutinen (Lymi) oli aivan loistava. Supermamma, joka ei ikinä halua töihin, kun pääkoppa ei kestä
jne.
7 lisää: ja tietysti sen Nenna-Lymin rukous: "Kiitos Jeesus, että me osataan elää oikein.." :))))
Ajatella, että tästäkin sarjasta tulee nyt talvella jo 10 vuotta, siis ensiesityksestä telkkarissa.
[quote author="Vierailija" time="29.10.2014 klo 20:16"]"Puolukoita, hyi saatana!" "Kaljoo kittoomaan ja kukkoo haukkoomaan!" "Saatanan hieno ihminen! "
[/quote]
Eikun kukkoo haukkoomaan kaljoo naukkoomaan
Ihan paras sarja! Niin herkullisia asetelmia ja just sen eppu salmisen koko idioottimaisen säälittävä meininki oli niin myötähävettävää. Noi kaikki hahmot on just sellasia mitä tosielämässäkin voisi olla.
nosto. Se oli kylläkin kukkoo haukkoomaan ja kaljoo kittoomaan. Näin on fakta.
Se oli hauska!! Missä sitä vois katsoa?
Yksi parhaista suomalaisista sarjoista, ellei paras. Minullakin on se dvd:llä ja olen muutaman kerran katsonut uusiksi.
Saatanan hieno ihminen jäi mieleen. Ja mister monimuna. Ja Mikon tapa selittää kaikki hyväksi itselleen. Herra Hoppunen, maistuisko peppunen. Ja ei mulla ole aikaa odottaa miestä joka istuu aina vessassa. Olihan siinä paljon hienoja sutkauksia.
"Olkaas tytöt kiltisti, kun äiti menee kampaajalle." "Helvetin hieno ihminen, helvetin hieno ihminen!" :D Ihan huippusarja!
Ja ku se anoppi ei pessyt käsiään vessan jälkeen ja meni leikkelettä roplaamaan jääkaapista ja tarjosi myös Nennalle... :)
Oliko se se missä Eppu salmisella oli keliakia.
Jos on se niin oli hyvä
Tahdon asia on niin hyvä sarja ! Myydäänköhän sitä enää kaupoos?
[quote author="Vierailija" time="29.10.2014 klo 22:51"]
Ja ku se anoppi ei pessyt käsiään vessan jälkeen ja meni leikkelettä roplaamaan jääkaapista ja tarjosi myös Nennalle... :)
[/quote]
Ja tässä kohtaa se tokas, että en ala atooppisia käsiäni joka vessassa käynnin jälkeen liottamaan :)
[quote author="Vierailija" time="29.10.2014 klo 22:50"]
"Olkaas tytöt kiltisti, kun äiti menee kampaajalle." "Helvetin hieno ihminen, helvetin hieno ihminen!" :D Ihan huippusarja!
[/quote] Se oli saatanan hieno ihminen :)
[quote author="Vierailija" time="04.12.2014 klo 16:19"]Tahdon asia on niin hyvä sarja ! Myydäänköhän sitä enää kaupoos?
[/quote]
Tuskin mutta huutonetistä saa muutamalla eurolla
Se on aina niin piinaavaa se Mikon totaalinen korttitalon romahduttaminen. Siinä kohtauksessa, missä se menee sitä umpisurkeaa suunnitelmaa esittelemään revenneillä housuillaan sinne mainostoimistolle, näkee että sekä Mariannen että Eskon näyttelijöillä meinaa pokka pettää. Mahtava sarja. Ja parasta on se, että kaikista hahmoista löytyy se hyvä ja paha puoli.
noso