Laskettu aika huomenna..
Ja täällä minä palstailen tyytyväisenä! Ärsyttää :D tahtoisin olla jo sairaalassa tai synnyttämässä! Tai edes jotain lapsen syntymään viittaavia oireit, mutta ei ole mitään :-((
Kommentit (9)
Vauva lähtee syntymään, kun tankkaat elimistösi valmiiksi maratoniin. Syö oikein runsaasti, nuku paljon ja ole oikein levännyt ja hyvin ravittu: johan lähtee. Ei niitä viittä ÄSSÄÄ joilla vain väsytetään keho valmiiksi.
5 lasta
Esikoiselle riitti 3 ÄSSÄÄ...seksi, sauna ja siivoaminen eikä tullut edes väsy. Syntyi 2 päivää ennen laskettua päivää.
Kuopuksen synnytys käynnistyi kun oli laskettuna päivänä polilla lääkäriaika ja hän teki vähän ronskimman sisätutkimuksen jotte synnytys käynnistyisi itsestään eikä tarvitsisi käynnistää.
Itse laskettuna päivänä, noin puoli vuotta sitten (myöskin supertylsä sunnuntai, arkena olin koulussa joten aika meni kuin siivillä) tilailin pizzaa ja olo ei tuntunut alkuunkaan raskaana olevalta, saati sitten pian synnyttävältä. Olin malttamaton, mutta samalla aika tyyni.
Kolme päivää lasketun ajan jälkeen synnytys yhtäkkiä käynnistyi ja seitsemän tuntia myöhemmin oli pieni, rääkyvä otus sylissä.
Tsemppiä, kyllä se sieltä tulee - viimeistään lähiviikkoina!!
Laskettu aika eilen.. Eikä niin mitään. :'( Mä niin tiedän ap ton tunteen.. Ja lisäksi vielä ne kyselijät. Ihan niin kuin tässä olisi tarkoitus pantata sitä tietoa jos vauva suvaitsisi joskus syntyä! Mutta ehkä se sieltä vielä joskus.. :)
Kyllä se sieltä tulloo. Onko ensimmäinen? Kannattaa nyt rentoutua ja nukkua :)
Itse oma synnytys käynistyi, kun lapsi vedet tuli koulussa kesken oppituntia...
No sit mut kiidätettiin sairaalaan ja mun synnytys oli PITKÄ kesti noin 24 h oottaa et kohdun kaula on sen fuckin 10 cm auki et pääsis ponnistaa. No ponnistus vaihe oli nopea ja ihana.
Mulle syntyi 2900 g 40 cm poika❤️
TeiniÄitimoikka kirjoitti:
Itse oma synnytys käynistyi, kun lapsi vedet tuli koulussa kesken oppituntia...
No sit mut kiidätettiin sairaalaan ja mun synnytys oli PITKÄ kesti noin 24 h oottaa et kohdun kaula on sen fuckin 10 cm auki et pääsis ponnistaa. No ponnistus vaihe oli nopea ja ihana.
Mulle syntyi 2900 g 40 cm poika❤️
Ja lisäys lapsi tuli 2 kk ajoissa joten en ollu varautunu
Mulla on kaksi synnytystä takana, eikä koskaan mitään ennakoivia merkkejä ole ollu. Esikoinen synty reilu 2 viikkoa etuajassa ja kuopus tuli päivän yli lasketun. Molemmat käynnisty lapsivesien menolla.
[quote author="Vierailija" time="26.10.2014 klo 13:33"]Kyllä se sieltä tulloo. Onko ensimmäinen? Kannattaa nyt rentoutua ja nukkua :)
[/quote]
On ensimmäinen :) Kamala stressi ja huoli kokoajan! Tuntuu että sekoan :D