Saako syyttäjä epäillyn nettikirjoittelut esim FB käyttöön motiivia hakiessaan?
Kommentit (4)
Jos vaikka kuvakaappaa tilapäivityksen jossa tämä syytetty selvästi juuri aiheesta puhuu niin kuka tahansa voi toimittaa esim poliisille tämän tiedon ja tieto menee syyttäjälle ja tilanteen uudelleen arvioon.
Jos vaikka kirjoittelis x-maa-vastaisia juttuja seinälleen ja sit sattuiskin raivostumaan hillittömästi x-maasta tulleelle?
Jos somessa on syytteeseen vaikuttavia asioita, eiköhän poliisi toimita niitä syyttäjälle. Syyttäjä voi vielä pyytää virka-apua poliisilta, jos syyteharkinnassa kaipaa jotain lisää. Jos Facebuukki tai muu ei luovuta suomalaisille viranomaisille, ihan samalla tavalla se rikkoo silloin lakia, eikä se paranna edellytyksiä toimia Suomessa tai EU:ssa.
Ei välttämättä, ne kirjoitukset kun eivät ole Suomessa vaan Irlannissa tai USA:ssa. On ihan Facebookin halusta kiinni luovuttaako kirjoitukset toisen maan viranomaiselle vai ei.
Sen sijaan Facebook voi itse julkaista niistä paljastuskirjan, sillä tekijänoikeus on Facebookilla.
Kannattaa miettiä mitä sinne kirjoittaa.