Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

pitääkö paikkansa? :O

Vierailija
05.09.2014 |

Että ensiasunnon ostajalla pitää olla itsellään 20% talon ostohinnasta jotta saa lainan? Kuulin tämmöstä. Kenellä tuo on mahdollista? Ei varmaan ainakaan kellään vanhempien luota pois muuttavalla? Eikä taatusti myöskään aiemmin vuokralla asuneella. Vaikka ostaisi vain 50 000e asunnon niin tilillä pitäisi olla kymppitonni :O kuinka aikaisin pitää alkaa säästämään jotta saisit edes 10 000 säästöön? Kuinka monta vuotta siihen menee kun makselet samalla vuokraa ynnä muita menoja... olkaa kilttejä ja sanokaa ettei pidä paikkaansa?
En suunnittele vielä asunnon ostoa mutta jos tämä on totta niin ei tarvitse suunnitella vielä pitkään aikaan...kyllä tehdään taas elämästä mukavaa nuorille aikuisille. Eihän tuo ole varmaan käytännössä mahdollista ellei ole perinyt jotain tai voittanut lotossa :/

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
05.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tällä hetkellä pankki vaatii 20-30 prosenttia omaa rahaa/takausta. Koko summa ei siis tarvitse olla käteisenä, jos löytyy takaajat. Toki siinä menee aikansa, että sen summan saa säästettyä, useampi vuosi. Riippuu tietysti että kuinka paljon saa palkkaa, itse saan säästöön tällä hetkellä 300-500e/kk. Noin 3 vuotta menisi kymppitonnin säästämiseen. Onko se sitten kamalan pitkä aika, ei kai.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yhdeksän yksi