Tekeekö poliisi jotain?
8-vuotias tuli itkien kotiin.
Tyttö oli pyörällä harrastuksessa ja oli lukinnut pyöränsä kaiteeseen, joka oli ilmeisesti ollut jonkun aikuisen kulkureitillä (asunnon ulko-ovelle johtavalla tiellä). Tämä aikuinen oli sitten viskannut lapsen pyörän kaiteen yli pöpelikköön roikkumaan kaiteesta lukon varassa. Joku isompi lapsi oli sitten auttanut lasta nostamaan pyörän pöpeliköstä ja suoristamaan vinoon menneet ohjaustangon ja satulan.
Pyörässä on reiluja naarmuja tarakassa, rungossa ja myös satulan kankaassa sekä sarven päässä oleva muovinuppi rikki. Ei siis varsinaisesti kuitenkaan mitään korjaamolle vietävää. Tekijä on ilmeisimminkin selville saatavissa, jotkut pojat olivat kertoneet lapselle, että kyseisestä asunnosta tullut nainen oli pyörän viskannut.
Ärsyttää siis, jos tekijä pääsee kuin koira veräjästä ja kuvittelee, että noin voi toimia - ja vielä että aikuinen heittää lapsen pyörän. Mutta tekeekö poliisi mitään jos ilmoitan asiasta?
Kommentit (3)
Riippuu ehkä poliisista ja työtaakasta. Kyllähän tuolle voisi soittaa ja vähän kovistella, laittaa vaikka pyytämään anteeksi. Korvausten kanssa taitaa olla vaikeampi juttu jos on pelkkiä naarmuja.
Minä en ainakaan usko niitten tekevän muuta kun kirjaavat asian ylös. Siltä varalta että enempi vahingontekoja rupeaa sattumaan
Teet huomenna rikosilmoituksen! Kuvaa myös pyörän vahingot. Henkilö joutuu korvaamaan pyörän. Onneksi oli silminnäkijöitä! Törkeää käytöstä aikuiselta ihmiseltä tuommoinen, mennä nyt lapsen pyörää heittelemään! Laita vastuuseen, lapsesi näkee myös että tuollaisesta joutuu vastuuseen, eikä koe turvattomuutta yms. tapahtuneen johdosta.