jos puolisosi pyytää sinua asialliseen sävyyn laihduttamaan,
Kommentit (10)
Olen yrittänyt laihduttaa viisi vuotta tuloksetta. Eivät puolison pyynnöt siihen vaikuta mitenkään.
No tällä hetkellä ottaisin nokkiini, olen normaalipainon alarajalla. Tosin jos minussa oikeasti olisi ylimääräistä ja asia itseäkin häiritsisi ja mies todellakin ottaisi asian asiallisesti puheeksi, niin todennäköisesti tekisin itselleni jotain.
Sanoisin, että onnistuu, mutta teet annokset valmiiksi.
Mä olisin kiitollinen suorasta ja asiallisesta sanomisesta. Jos löysäni häiritsevät miestäni, yritän tietysti korjata tilannetta. Eikö jokainen halua olla ilo puolisonsa silmille? Henkinen kauneus ei varmasti ole huono asia, mutta näkyvän olemuksen kauneutta ei myöskään tule vähätellä.
Kyllä mä vähän ihmettelisin, että miksi haluaisi vaimonsa olevan alipainoinen.
Joo laihdutan, jos mies punnitsee ja tekee mun annokset valmiiksi, ite en jaksa ja toiseks mua ei mun vähäiset läskit haittaa.
Suuttuisin hirmuisesti ja haukkuisin miestä valehtelijaksi koska mies juuri tänään kiven kovaan väitti että en ole yhtään lihava.
Menen katsomaan peilistä, käyn vaa'alla ja arvioin tilanteen itse. Nyt kyllä varmaan muutama kilo olisi syytäkin pudottaa.
Jaa-a. Olisin kyllä ehkä vähän häkeltynyt, koska mieheni ei ole yhtään sellainen, että vahtii miten mä elän. Mutta jos olisi mies, joka siihen kauniisti puuttuu, saattaisin sanoa, että, joo, olihan se hyvä ja sitten asiasta ei taas puhuttaisi sen enempää. Koska tuskinpa laihdutan. Mulla on max 5 kiloa liikaa siis ja ollut aikoinaan lievä anoreksia, joten laihduttaminen ei sovi mulle, saattais lähteä käsistä.
Jos asia tulee ensimmäistä kertaa esiin, saatan olla aluksi hölmistynyt. Ylipainoa ei ole, mutta takamuksessa löysää. Jos mies on kannustavaa sorttia ja lähtee kanssani lenkkeilemään, niin mikäpä siinä.