Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä ruokaa: kesäkurpitsa, aurajuusto, pekoni?

Vierailija
01.09.2014 |

Olisi nyt kesäkurpitsaa, aurajuustoa ja pekonia tarjolla, niistä pitäisi kehittää jokin ruoka. Ei ole kermaa. Jotain makaronia taitaa löytyä.. 

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
01.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Leikkaa kesäkurpitsa ensin neljään osaan pitkittäin, sitten suikaleet ohuen ohuiksi siivuiksi. Leikkaa pekoni pieniksi paloiksi ja paista pannulla sipulin kanssa. Lisää kesäkurpitsa ja paista miedolla lämmöllä kunnes pehmenee ja muuttuu läpikuultavaksi. Keitä makaronit ja sekoita pekoni- kesäkurpitsaseokseen. Sille aurajuustolle en keksi mitään käyttöä;-) Voihan sitä vaikka kokeeksi murustella vähän päälle jos tykkää.

Vierailija
2/5 |
01.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuullostaa ihan hyvältä. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
01.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pekoni-aurajuustolla täytetyt kesäkurpitsat kuulostais musta herkulta. Pilkot pekonin kuutioiks ja käristät pannulla ennen kuin laitat sen niiden kurpitsoiden päälle. Sit aurajuustoa maun mukaan ja uunin kautta vatsaan. Nam!

Vierailija
4/5 |
01.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Leikkaa kurpitsa pitkittäin puoliksi ja koverra hiukan, että saat sellaisen "veneen". Voit tarvittaessa laittaa kurpitsat hetkeksi uuniin pehmenemään sillä välin, kun valmistat täytteen.

Leitä vaikka vähän riisiä ja kuullota sipulia/paprikaa/sieniä/mitä sulla on ja se pekoni ja sekoita riisin kanssa. Mausta. Murustele aurajuusto joukkoon ja laita täytettä reilusti kurpitsojen päälle. Kypsennä uunissa.

Vierailija
5/5 |
01.09.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä tekisin pizzaa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yksi yhdeksän