Mihin ammattiin voisin sopia - mahdollinen alan tai työtehtävän vaihtaminen harkinnassa
Olen yli kolmekymppinen ja olen opiskellut useaakin alaa yliopistossa aiemmin ja olen IT-alan suorittavan tason duunari tällä hetkellä. Olen harkinnut joko uusien työtehtävien hakemista tai sitten kokonaan alanvaihtoa sellaiselle alalle, jolla työllistyy helpohkosti.
Ongelmanani on se, että olen hieman ujonpuoleinen sosiaalisissa tilanteissa ja stressaan palavereja ja kokouksia sekä koulutusten pitämistä jne. Olen myös hakenut muutamia tehtäviä, mutta en ole tullut valituksi uusiin tehtäviin. Syytä en tiedä, mutta epäilen hieman huonohkoja sosiaalisia taitpjani syyksi.
Olen hieman nörtihtävä kiinnostuksenkohteitteni osalta ja toisaalta olen kiinnostunut sivistämään itseäni monipuolisesti. Rakastan uuden oppimista ja luovuutta sekä ongelmanratkaisua vaativia tilanteita. Olen auttavainen, ahkera, kunnianhimoinen sekä lojaali työntekijä. Koulussa olin hyvä lähes kaikissa lukuaineissa ja koen itse olevani parempi matemaattisissa aineissa kuin esimerkiksi kielissä.
Olen hieman kuitenkin "ulalla" siitä, että miten etenisin. Haluaisin uusia haasteita ja antaa kaikkeni töilleni, mutta nykyisellä tavalla se ei näytä onnistuvan, kun en pääse etenemään. Miten siis etenisin? Olisiko ideoita, please.
Kommentit (6)
mikä vaan noistas, joissa ei tarvita perseennuolentaa, joka ei sinulta näköjään luonnistu.
eli ei ehkä sitten eteneminen, koska perseennuolenta
[quote author="Vierailija" time="04.08.2014 klo 21:45"]
Itseäni kiinnostaa esim. farmasia, lääkärin ammatti, hoitoala, arkkitehdin ammatti tai sitten toisaalta eteneminen nykyisistä työtehtävistä loogisena jatkumona saman alan haastavampiin tehtäviin. Kuitenkin olen valmis opiskelemaan vaikka uudelle alalle tarvittaessa.
[/quote]
Hoitoala ei sinulle sovi, sen voi sanoa suoraan. Sinusta tuskin tulisi hyvää sairaanhoitajaa tms.
[quote author="Vierailija" time="04.08.2014 klo 22:26"]eli ei ehkä sitten eteneminen, koska perseennuolenta
[/quote]
Ok! :) Olen kyllä huono mielistelyssä ja playerina, vaikka muuten olen lojaali ja ystävällinen. Mun mielestäni teeskentely ja nuoleskelu ovat kyllä noloa toimintaa ja olen huomannut, että sellaiset ne vain etenevät helpoimmin.
Täytyy siis miettiä uusia uria ensi vuoden yliopistohaussa. Ne mun aiemmin opiskelemani aineet nimittäin eivät ole kovinkaan työllistäviä sellaisinaan.
t. Ap
Itseäni kiinnostaa esim. farmasia, lääkärin ammatti, hoitoala, arkkitehdin ammatti tai sitten toisaalta eteneminen nykyisistä työtehtävistä loogisena jatkumona saman alan haastavampiin tehtäviin. Kuitenkin olen valmis opiskelemaan vaikka uudelle alalle tarvittaessa.