Kuinka idiootti voi ihminen olla? :( Ellos-tilistä
Kyllä ei ole järki paljon päätä pakottanut kun olen tilannut useilla sadoilla euroilla Ellos-tilille. Aivan käsittämättömän kallista enkä saa juurikaan velkaa lyhennettyä kun korko on niin suuri. Nyt tein sulla tavalla että pyysin ellosta laittamaan tilin siten, ettei sinne voi enää tilata. Kunhan saan yhdentoista velan 2kk:n sisällä maksettua, alan lyhentää tuota paskaa ihan roimasti ja uutta ei tule. Ah, miten vapauttava ajatus päästä tuosta joskus eroon. Vaatteetkin ihan huonolaatuisia. Ei tässä muuten mitään, mutta oma tyhmyys saa pään halkeamaan. Jatkossa aion ostaa vain käteisellä.
Onko muilla kokemusta? Oletko ollut ongelmissa tilin/velkojen kanssa?
Kommentit (31)
Mulla on ja eri firmoilta. Aiemmin oli 11 eri osamaksua, nyt jäljellä on enää 6. Lähdin purkamaan niin että pienimmät laskut ensin, sellaiset jotka sain maksettua kerralla tai kahdella pois. Muita lyhensin muutaman kympin kuussa. Tein suunnitelman paljonko maksan per kuukaus pois ja laskin erät niin että vuodessa pääsen kaikesta eroon. No luottokorttilaskua en ihan saa kun välillä joutunut reissussa maksamaan sillä.
Suosittelen maksamaan ihan jokaisella irtoavalla pennillä sitä pois, niin pääset hetkessä eroon. Parisataa on vielä pieni, mulla oli yli 3 tonnia.
No en ongelmissa, mut takyllä mulla hetken kesti kun ihmettelin, että sieltä se H&M vaan lähettelee ne tilaukset ilman minkään valtakunnan laskua. Eka lasku tuli 2kk vaatteiden saapumisen jälkeen!? Maksoin sen sit kokonaan samantien, mutta vieläkin ihmettelen, miten niillä on varaa (ja halua) antaa tuollainen 2kk koroton maksuaika...
Huh, se Elloksen systeemi on niiiin paska! Onneksi mä en voi tilata sieltä enää mitään kun en jaksa sitä varten tehdä uutta sähköpostiosoitetta. Olen nimittäin muuttanut, ja jos kokeilen laittaa jonkun omista sähköposteista siihen, järjestelmä sanoo että "sähköpostiosoitteeseen on jo liitetty eri osoite" eikä sitä osoitetta pysty enää mitenkään muuttamaan!! Aivan uskomatonta! Eikö ne ole tulleet ajatelleeksi että ihmiset voi joskus muuttaa... Aaaargh! Ps. Sori tämä ohis mutta oli pakko avautua kun näin tuon paskalafkan nimen :D
Minä en ole koskaan törsännyt vaatteisiin. Ei kiinnosta itselle mikään, en koreile vaatteilla. Lapsille myöskään ei mitään ylimääräistä, en saa mitään nautintoa vaatteiden ulkonäöstä. Siksi en ymmärrä miksi tilata isoilla summilla velaksi vaatteita.
Olen ollut samassa jamassa, tilejä oli ainakin Ellokselle, Hennesille, Klarnalle. Onneksi silmät avautuivat aika nopeasti ja lyhensin tiukalla budjetilla velat pois, oli muutamia tosi tiukkoja kuukausia. Nyt vain ja ainoastaan laskulle, mutta ei osamaksuja enää koskaan.
Täälä toinen idiootti, joka makseli pari vuotta hirveitä korkoja. Sain pienen perinnön ja ensimmäisenä hoidin Ellos laskut. Ei ikinä enää, tää täti tilaa Ellokselta mitään. Jotex on muuten samaa puljua.
Olen nuorempana ostellut osamaksulla ja huomasin, että siitä tulee helposti paha kierre. Silloin ei onneksi ollut pikavippejä, niin en voinut itseäni tyhmyyttäni sellaisiin sotkea.
Vaivalla maksoin kaikki pois ja selvisin, en onneksi ehtinyt tehdä velkaa nykyrahassa edes 1000 euroa. Pitkään olin ilman minkäänlaista luottokorttia tai maksuaikakorttia, Visahan ei ole virallisesti luottokortti vaan maksuaikakortti.
Nykyään minulla on Visa matkustelua varten, mutta yritän käyttää sitä mahdollisimman harvoin, luottoraja on alhaisin mahdollinen ja maksan kerralla koko summan, jotta en jäisi kierteeseen.
P.S. Pikavipeillä ei kannata alkaa velkojaan makselemaan, ikinä. Joskus voi harkita myös yhteydenottoa palkkapankkiinsa eli sopii sinne ajan ja neuvottelee järjestelyluotosta. Järjestelyluottoon voidaan yhdistää kaikki olemassaolevat velat yhdeksi ja samaksi luotoksi.
Mulla on tili H&M:llä josta tulee tilattua jonkun verran käyttövaatetta itselle ja lapsille.
Aina päätän että nyt en enää tilaa mitään ja sitten jossain mielenhäiriössä tilaan lisää. Lohdutukseksi, ajankuluksi jne. :-(
Ei mitään velkaa eikä tule. Klarna ostokiellossa. Maksan nykyään vaan vahvasti tunnistautuneena. Muut maksutavat ei käy.
Entä jos elämä muuttuu niin sitä velkaa ei ehkä pysty maksamaan,
Vierailija kirjoitti:
Olen ollut samassa jamassa, tilejä oli ainakin Ellokselle, Hennesille, Klarnalle. Onneksi silmät avautuivat aika nopeasti ja lyhensin tiukalla budjetilla velat pois, oli muutamia tosi tiukkoja kuukausia. Nyt vain ja ainoastaan laskulle, mutta ei osamaksuja enää koskaan.
Lasku myös huono. Sekin on velka. Voi tapahtua jotain ja sitten sun rahat ei riitä.
Meillä kissalla juuri todettiin hammassyöpymä. Kohta hoito ja lasku noin 750 euroa. Oltaisiin kusessa jos olisi osamaksuja. Terve kissa ja tämmöinen ylläri tuli rokotuksen yhteydessä.
Kyseessä on riippuvuus. Saat pieniä ruiskeita dopamiinia aivoihin kun tilaat tuotteen... monet taistelee saman asian kanssa muiden tai saman riippuvuuden kanssa.
Sama toimintapa, sama lopputulos.
Persaukisuus on väliaikaista, köyhyys ikuista.
Se on mielentila.
Vierailija kirjoitti:
Meillä kissalla juuri todettiin hammassyöpymä. Kohta hoito ja lasku noin 750 euroa. Oltaisiin kusessa jos olisi osamaksuja. Terve kissa ja tämmöinen ylläri tuli rokotuksen yhteydessä.
Mikä v....n MEILLÄ KISSALLA?! Huoh!! -_-
Osamaksusta sen verran, että itse olen ostanut jotain isompaa joskus osamaksulla laskettuani tarkasti että millaisella summalla voin lyhentää per kk ja kauanko sitten makselen ja blaablaa, ikinä en ole ostanut niin, ettei olisi ollut sillä hetkellä varaa lyhentää. En ole harrastanut osareita mitenkään aktiivisesti, joskus vain jotain.
Kuitenkin hommelit voivat muuttua ja yhtäkkiä tuleekin jokin kelan p.a...s..k...aperintä tai vastaava, ja sitten se osarin lyhennys menee siksi pieleen.
Mutta itse yritän pysyä erossa noista siksikin, että en jaksa olla yhteydessä kaiken maailman aspojen kanssa. Laskulla ja osamaksulla ostamalla saa riesakseen kymmenen eri paikan aspat, jotka vähän "selvittelevät" milloin mitäkin ja sitten se menee sähköposti- ja puhelurumbaksi, huoh. Yksi hartain haaveeni on se, etten joutuisi olemaan missään tekemisissä aspojen kanssa muuten kuin kaupassa livenä. Ehkä vielä jonain päivänä haaveeni toteutuu.
Kyllä, onneks jo vuosia sitten lopetin, maksoin koko laskun kerralla pois ja päätin, ettei IKINÄ enää. Päätös on pitänyt :)
En yhdy siihen väitteeseen, että jos ei ole varaa maksaa kerralla, ei ole varaa maksaa ollenkaan. Jos on vaikka opiskelija, ja joutuu ostamaan jonkin 200 € maksavan asian, niin senhän lyhentää neljässä kuukaudessa 50 €/kk. Toki korkoa tulee, mutta kun lyhentää isossa erässä niin ei korkokaan ehdi juoksemaan niin paljon. Tai sitten kahdessa erässä, jos on varaa laittaa kerralla 100 €/kk.
Mutta en puolustele osamaksuja kuitenkaan.
18
Huoh mitä kirjoitusvirheitä. Pahoittelen. Siis kun saan yhden velan maksettua, ei yhdentoista. :D
-ap