Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

lähihoitaja aikuiskoulutus PÄÄSYKOE?

Vierailija
04.08.2014 |

Onko samanlainen kuin nuorisoasteen koulutukseen pyrkivillä? Yhtä pitkä (koko päivn kestävä)? Samanlaiset testit; ryhmäkeskustelu, matematiikan tehtävät, psykologin haastattelu, piirtämistehtäviä, kuullun ymmärtäminen (muistaakseni opettaja huuteli jotain teksiä auditoriossa ja meidän piti kirjoittaa ylös nopeasti tms)..

kertokaa ken tietää!

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
04.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun täytyner alkaa opiskelemaan, osaan nimittäin päässäni laskea mutta en kaavoja kirjoittaa ylös.. toivotaan että pääsen kouluun! :) ap

Vierailija
2/6 |
04.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä olen käynyt nuorisoasteen lähihoitaja opinnot ja äitini oppisopimuskoulutuksena aikuisiällä. Ja ihan samanlaiset pääsykokeet meillä oli. En tiedä sitten onko muuttunut kun koulutukseen tuli uudistuksia pari vuotta sitten. Me ollaan siis aloitettu ennen niitä muutoksia ja itse olen valmistunutkin jo 2 vuotta sitten.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
04.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli vaan ne paperitehtävät ja psykologin ja opettajan haastattelu, eli ei ryhmätehtäviä ollenkaan.

Vierailija
4/6 |
04.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä kävin just keväällä, muuten oli noin mutta ei mitään kuullun ymmärtämistä ollut. Ja oli opettajan haastattelu.

Vierailija
5/6 |
04.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Millasia ne matematiikan tehtävät oli? Tarviis varmaan harjotella niihin, viisi vuotta aikaa kun oon moisia laskeskellu paperilla... Oliko siellä perus -+ laskujen lisäksi kerto- ja jakolaskut? Oliko laskuja joissa piti selvittää x? Potenssilaskuja? Desimaalilukuja?

ap

Vierailija
6/6 |
04.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

+,- ja jako ja kerto...ja juuri x.n selvittämistä

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi neljä seitsemän