Väärä asenne ruoanlaittoon
Miten pääsen eroon ajatuksesta, että ruonlaitto on typerää enkä osaa? Mä en ole koskaan oppinut kokkailemaan mitään, ja nyt vallitsee ajatus, että en edes viitsi opetella koska en kuitenkaan osaa.
Lueskelen onnessani reseptejä, koska rakastan ruokaa. Haluaisin tehdä kaikkia herkkuja, mutta sitten iskee tyhmyys ja ajattelen, että en viitsi edes yrittää koska ei ole edes välineitä. Keksin vain tekosyitä, että en voi tehdä.
Toistaiseksi mies tekee ruoat, ja hyvää ruokaa tekeekin. Olen jo siinä pisteessä, että en edes kehtaa koittaa, koska mies ei tykkää kuitenkaan.
Kommentit (8)
Se on kyllä tosiaan ihan just niin helppoa kuin miltä näyttääkin. Ehkä niitä onnistumisen kokemuksia tulisi jos kävisit jollain sellaisella yhden illan kokkikurssi-illalla missä ensin tehdään ihanaa ruokaa ja sitten syödään yhdessä?
Tehkää yhdessä? Mulla on keittiössä monet perusasiat aika hukassa, mutta välillä mies saattaa vaan ilmoittaa mulle, että sähän voisin valmistaa ton kalan tänään. Sitten huudan keittiöstä typeriä kysymyksiä tarvittaessa ja opin tehdessäni :D
Etsi mahdollisimman yksinkertainen, mutta hyvänmakuinen resepti. Tuunaa esim. makaroonilaatikko makusi mukaisesti, niin motivaatio nousee ja on helpompaa alkaa kokeilemaan lisää.
Itse inhoan ruoanlaittoa. Osaan perusruoat yms ja olen aikoinaan tehnyt vauvansoseetkin itse, mutta nykyään en halua enkä jaksa. Kuitenkin ruokailu on aika iso osa elämää.. Mites tästä eroon?
Mulle on kauhistus kun ohjeessa on monta eri ainesosaa. Pitkä lista kaikenlaista joita pitäisi vielä muistaa kaupasta ostaa.
Yleensä teen sellaista missä on mahdollisimman vähän eri raaka-aineita.
Nytkin ostin kotimaisia sieniä rasian kun näyttivät niin herkullisilta. Netistä etsin ohjeita niiden käyttöön, mutta olisi pitänyt olla vaikka mitä lisukkeita niihin joten pilkoin niitä vaan pitsan päälle.
Aloita helposta, simppeleistä jutuista. Tee ensin vaikka tomaattikastike jauhelihalle ja keitä spagettia. Hyvin yksinkertainen mutta maistuva ruoka. Siitä pikkuhiljaa siirryt hankalempiin. Kyllä sä opit! Mäkin olin alussa ihan tohelo mutta nyt teen jo ihan yhtä hyvää käristystä kuin isäni ja se on iso edistys mulle :)
Ehkä sulla on erilainen maku, tai kaipaat vain ruoalta jotain muuta kuin toiset. :D Mua ei voisi vähempää kiinnostaa ns. perinneruoat, mutta laitan mielelläni juttuja, jotka maistuvat musta hyvältä.
laiska paska siis