Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Asperger lasten vanhempia

Vierailija
03.08.2014 |

Minkälainen lapsi on? Miten Asperger ilmenee hänellä?

Onko lapsella kavereita?

Jos on jo koulussa, niin onko tavallisella vai erityisluokalla?

Missä iässä sai diagnoosin?

Onko kellään kokemusta siitä, että olisi kaksi asperger lasta samassa perheessä? Meillä on yhdellä diagnosoitu as + jotain keskittymisongelmaa ja toisella ainakin hyvin vahvat as-piirteet, mutta ei diagnoosia.

 

 

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
03.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on monidiagnosinen tytär, ADHD:ta ja as-piirteitä. Aika myöhään sai diagnosinsa, vaikka epäiltiin pitkään, oli 10v. Hänellä on välillä kavereita, kun tutut koulukaverit ottaa hänet mukaan, mutta häntä ei samalla tavalla kiinnosta muiden kanssa oleminen. Hän on tavallisella luokalla, ryhmäavustajan ja oman oppimissuunnitelman avulla. As-piirteet ilmenee hänessä sillä tavalla, että on joitain pakonomaisia liikkeitä ja ääntä, jota ei itse tiedä pitävänsä. Hän kävelee paljon edes takaisin, mutta en tiedä jos se johtuu ADHD:sta vai as-piirteistä. Hän turhautuu jos ei pääse kävelemään ja puhumaan itsekseen, mutta jonkun verran pystyy kontrolloimaan tätä koska ei koulussa ole ongelma.

Vierailija
2/4 |
03.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt jo aikuisella pojallani diagnosoitin 7-vuotiaana AS. Se ilmenee hänellä mm. voimakkaina kiinnostuksenkohteina joihin käyttää paljon aikaa, ääniyliherkkyytenä sekä sosiaalisen kanssakäymisen vaikeuksina. Ei ole hirveän kiinnostunut muista ihmisistä, pelailee kyllä kortti- ja lautapelejä muiden kanssa, mutta varsinaisia ystäviä hänellä ei ole eikä niitä tunnu pahemmin kaipaavankaan eikä myöskään tykkää rupatella muiden kanssa, puhuu vain asiaa. Koulussa oli neljä ensimmäistä luokkaa erityisluokalla, loput yleisopetukseen integroituna avustajan kanssa. Kävi ammattikoulun, mutta ei tunnu löytävän paikkaansa työelämässä, koska sosiaaliset taidot ovat niin puutteelliset.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
03.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on 2as-poikaa. Toinen sai dg:n 7- vuotiaana, toinen 18- vuotiaasa. Vanhemmalla on jkv kavereita, nuoremmalla ei. Normaaliluokalla on molemmat käyneet peruskoulun, vanhempi siirtyi joustavaan opetukseen 9:lla, ja amis ei onnistunut lainkaan. Nuoremmalla myös adhd.

Vierailija
4/4 |
03.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

En itse ole AS-lapsen vanhempi, mutta erään tuttavani pojalla on AS ja se ilmenee voimakkaimmin rutiineihin takertumisena sekä toiminnanohjauksen vaikeuksina. Myös lähes pakkomielteisiä kiinnostuksenkohteita esiintyy. Kavereita on muutama, mutta ei pidä heihin kovin oma-aloitteisesti yhteyttä ja on myös todella valikoiva seuran suhteen, etenkin äänekkäät ja riehakkaat ihmiset ärsyttävät häntä suuresti. Koulussa on normaaliluokalla, mutta avustajan kanssa.