Lasten Kavat kenkien pohjallisessa olevat viivat?
Onko kokemusta lasten Kavat kenkien pohjallisen kärjessä olevista viivoista. Miten niitä tulkitaan?
Pohjallisessa on 2 viivaa varpaiden kohdalla. Alemman ja ylemmän viivan väli on vain 0,5cm.
Alimasta viivasta pohjallisen kärkeen keskelle on 1,5cm.
Jos lapsen pisin varvas, tässä tapauksessa isovarvas on alemman viivan kohdassa, niin onko kengässä tällöin riittävä käynti + kasvunvara?
Kommentit (17)
1,5cm on kasvu+käyntivara
se ylempi viiva on pelkkä käyntivara, eli ostaessa isovarvas alempaan viivaan, uudet kengät kun isovarvas on ylemmän viivan kohdalla.
Okei! Ihmetyttää vain, mikä tuo ylemmän ja alemman viivan 0,5cm:alue on? Käyntivara käsittääkseni on tuon 0,5cm ja katsotaan pohjallisen kärjestä alaspäin.
Eli siis noissa kengissä ei käytännössä ole kuitenkaan kuin se 0,5cm...tarkasti mitattuna 0,6cm kasvunvaraa???
Alemman ja ylemmän viivan väli on tuon 0,6cm ja ylemmästä viivasta kärkeen saakka on 0,8cm.
[quote author="Vierailija" time="06.07.2014 klo 21:38"]
Okei! Ihmetyttää vain, mikä tuo ylemmän ja alemman viivan 0,5cm:alue on? Käyntivara käsittääkseni on tuon 0,5cm ja katsotaan pohjallisen kärjestä alaspäin.
[/quote]
Sillä keskialueella kenkä on sopiva. Mun mielestä se vois olla leveämpikin, alaspäin....muualla maailmassa ei ilmeisesti suosita 1cm kasvuvaraa kuten Suomessa.
[quote author="Vierailija" time="06.07.2014 klo 21:28"]Ketään jonka lapsella ollut kavat kengissä samanlaiset viivat? Apua kaipaisin nopeasti...
[/quote]
Siis mitäsä puoli kymmeneltä su iltana tällä tiedolla kiireellisesti teet? Ooksä murtautunu johonki liikkeeseen ja nyt pitäs nopeesti päättää, että mitkä monot lähtee mukaan ennen, ku vartijat tulee?
Kylläpä sulla on vilkas mielikuvitus :)
Mittasin lapsen jalkaterän ja sain mitaksi 17cm. Kengän pohjallinen on kantapäästä pohjallisen keskelle kärkeen, pisimpään kohtaan 18,5cm. Vaikka nuo kengän pohjallisessa olevat viivay näyttää mitä näyttää, niin onko kengän koko tällä tyylillä mitattuna lapselleni oikea?
[quote author="Vierailija" time="07.07.2014 klo 19:11"]
Mittasin lapsen jalkaterän ja sain mitaksi 17cm. Kengän pohjallinen on kantapäästä pohjallisen keskelle kärkeen, pisimpään kohtaan 18,5cm. Vaikka nuo kengän pohjallisessa olevat viivay näyttää mitä näyttää, niin onko kengän koko tällä tyylillä mitattuna lapselleni oikea?
[/quote]
Joo, paitsi talvi ja syyskengässä sukkakin vie muutaman millin.
Tuo on sopiva siihen asti, että jalka on 18cm.
[quote author="Vierailija" time="06.07.2014 klo 21:55"]Kylläpä sulla on vilkas mielikuvitus :)
[/quote]
Nosiis en vaan ymmärrä, että miten su iltana puoli kymmeneltä tällaisella asialla voi olla kiire? Tai sit kyseessä on näitä tyypillisiä kaikki-mulle-nyt-heti pissiksiä.
Monimutkaiselta kuulostaa nykyään sopivankokoisen kengän löytyminen lapselle. Ennen pantiin kengät jalkaan ja seisottiin varpaita kipristelemättä ja äiti työnsi sormen tai kaksi kantapään taakse ja se oli siinä. Kahdella sormella tuli jo reilusti kasvunvaraa, mutta nauhakengät pysyivät kyllä jalassa. Se vain joskus harmitti, että sitten kun kengät olivat sopivat, ne olivat jo kuluneet eikä kenkälankkikaan tehnyt niistä enää kovin hienon näköisiä.
Lapsen kengässä tulee olla 1,5 cm varaa, josta 0,5cm on käyntivaraa ja loput kasvu- ja sukkavaraa. Eli laitat lapsen seisomaan pohjallisen päälle ja katsot, että isovarpaan eteen jää tuo 1,5cm about.
Eli tuo 1,5cm suoraan isovarpaasta eteenpäin, vai isovarpaan tasolta pohjallisen pisimpään kohtaan?
Ketään jonka lapsella ollut kavat kengissä samanlaiset viivat? Apua kaipaisin nopeasti...