Vauvan flunssa
3 viikon ikäinen vauvani tuhisee ja rohisee, nenästä vuotaa ihan kunnon räkää, miten ihmeessä on voinut saada flunssan? :/
Kommentit (8)
[quote author="Vierailija" time="27.06.2014 klo 19:12"]Ime pölynimurilla enimmät... Teho max
[/quote]
Sen verran vielä että... Kato ettei nenä irtoo.
Koska se on saanut jonkun pöpön. Oma lapseni sai SR-viruksen ja oltiin sairaalassa viikko kun tuo oli 2 viikon ikäinen. Täysimetin, mutta se ei kuulu tähän: jos äidillä ei ole kyseiseen virukseen suoja-aineita niin vauva sairastuu.
Nyt katse tarkkaan lapsen vointiin. Viet todella herkällä liipaimellä lääkäriin!
- kuume
- lapsen virkeydessä tapahtuvat muutokset
- itkuherkkyys
- muutos hengityksessä ns. apulihasten käyttö kun alkaa niin lapsi lääkäriin
- jos lapsi on kovin tyytymätön oloonsa eikä häntä voi kotona hoitaa
- pissan väheneminen
- päässä aukileitten muutokset
- limassa tulleet muutokset
Nämä on tärkeimmät mitä äkkiä mieleen tuli. Noin pienellä vauvalla se on pienestä kiinni kun hengitys salpaantuu tai saa jonkun sairauskohtauksen, muistan kun oma vauva alkoi kuivumaan kun ei jaksanut syödä kunnolla koska nenä esti hengittämästä ja syömästä. Oli ehtinyt käyttää apulihaksiakin hengittämiseen (lääkäri sen totesi, ei osattu sitä itse nähdä esikoisen vanhempina).
Meidät otettiin sisään, lapsi nenä-mahaletkuun ja sai lääkkeitä ja spirraa hengitykseen. Kunnolla lapsi valvonnassa ja truuttaat oikeasti lapsen nenään suolaliuosta niin että sitä menee ihan kunnon rykäys. Älä laske niitä tippoja!!! Vaan painat molempiin sieraimiin sitä liuosta: vähentää turvotusta ja helpottaa rään ulostuloa. Ja tätä saat tehdä vaikka tunnin välein. Suolaliuosta et anna liikaa. Ja lääkäriin vaikka olisi turha käynti. Lääkityksen saaminen kuntoon on tärkeää tai lapsen oikea hoito.
Eikös se ole RS se virus? Ap, käytä lääkärissä, on vielä niin pieni
Keittosuolaa oon laittanut nenään ja imenyt räkää pois apteekista saatavalla imulla. Kuumetta ei ole, jaksaa seurustella ja ruokahalu on toistaiseksi hyvä. Vähän on kärttyisämpi ja nukkuu lyhempiä pätkiä. Seurailen vointia. -ap
Se on vielä synnytyslimaa. Kestää jonkin aikaa. Meillä oli vauva limainen viikkokausia ilman kuumetta, neuvolassa ja lääkärissä sanottiin vain, että röörit puhdistuvat hitaasti. Vastasyntyneellä on niin ahdas nenä, että melkeinpä pakostikin menee heti tukkoon, kun hiukankin on aihetta.
Osta apteekista baby vac - nenäimuri. Meillä lapsi joutui limaisuuden vuoksi sairaalaan alle vuoden ikäisenä ja tuota suosittelivat siellä. Aivan huippu laite!!Liman saa imettyä tehokkaasti pois ja vauvan olo helpottuu. Noin pien kannattaa viedä kyllä lääkäriin koska voi olla Rs-virus. Suosittelen kaikille tuota nenäimuria, maksaa noin 30 e. Ei tarvi flunssaa murehtia, kun saa liman pois.
Ime pölynimurilla enimmät... Teho max