Mikä opiskelijalle? Tabletti?
Millä nykyään on tapana tehdä muistiinpanoja luennoilla? Olen palaamassa syksyllä opiskelujen pariin, ja mietin, olenko auttamattoman vanhanaikainen vihon ja kynän kanssa tunneilla. Käyttävätkö opiskelijat nykyään jotain tablettia tai vastaavaa muistiinpanojen tekoon?
Itselläni on kannettava, mutta se on iso ja kömpelö kuljettaa koululle. Miniläppärinkin omistin joskus, mutta se oli aivan surkea, jumitti ym. Mikä olisi hyvä laite hankkia syksyksi? (ja olisi mielellään opiskelijabudjettiin sopiva)
Kommentit (7)
Ei kukaan ota muistiinpanoja. Luentokalvot löytyy netistä, se riittää.
Ostakaa mieluummin kunnon kannettava. Joutuu niitä kirjallisia tehtäviä kuitenkin tekemään pitkin opiskeluja, joten kone on aikalailla pakollinen. Tuskin haluaa jäädä yliopistolle tietokoneluokkaan tekemään roppa kaupalla esseitä sun muita tehtäviä.
Olis muistiinpanoja hyvä ottaa, ne kalvot netistä ei ole tarpeeksi. Luennoilla joku ipad oli kätevin, mutta jos on vain yksi vehje niin kannettavalla on kuitenkin noin tuhat kertaa helpompi kirjoittaa harkkoja ja esseitä ja kotitehtäviä, joten sit sellainen, vaikka onkin painava.
jos haluat ottaa tabletille muistiinpanoja, hanki ehdottomasti irtonäppäimistö!
Vihko ja kynä on ihan hyvä. Joillakuilla on läppärit mukana, jos siis sattuu olemaan kevyt sellainen. Kotona sitten hyvä olla kunnon kone, että saa esseet kirjoitettua yms.
Ei välttämättä kannata tehdä mitään muistiinpanoja tai hyvin vähän. Keskity kuuntelemaan tarkasti, saat paljon enempi luennosta irti. Jos kalvot tulevat etukäteen nettiin, voit tietenkin avata ne luennolla koneella tai tabletilla ja kirjoittaa sinne lisäyksiä. Itse olen pitänyt vihkoa ja kynää mukana, ne ovat riittäneet vähäisiin muistiinpanoihin.
^