Rehtori yrittää estää rikosilmoituksen
Poikamme koulurakennuksessa toimii niin suomen- kun ruotsinkieliset alakoulut. Koulut on kuitenkin eroteltu niin että luokkatilat ja pihat on jaettu erikseen suomen- ja ruotsinkielisille oppilaille. Juuri ennen päättäjäisiä joku ruotsinkieliseltä puolelta pahoinpiteli meidän vanhemman pojan melko pahasti. Paita oli veressä mutta hampaat ja luut säilyi ehjinä. Tämä siis tapahtui koulualueella kouluaikana, mutta opettajia tapaus ei tunnu kiinnostavan hölkkäsen pöläystäkään ja kun me hankittiin lääkärin lausunto ja tehtiin rikosilmoitus, yrittää rehtori painostaa meitä perumaan se. Mitä ihmettä?
Kommentit (19)
Tuokaa nyt julkisuuteen tuon koulun ja rehtorin nimi ja vaatikaa rehtorin erottamista, hän ei selvästikään ole kykenevä hoitamaan tehtäväänsä koska on kiinnostunut vain siitä ettei koulu vaan saa negatiivista julkisuutta. Ei tunnu pahoinpitelyn uhri kiinnostavan yhtään.
Pahoinpitelyistä kuuluu aina tehdä rikosilmoitus.
Vetäkää sen rehtorinkin toimet mukaan julkisuuteen, hyvä!
Miten koulun kaksikielisyys ja pihan erottelu kahdelle puolelle liittyy aloitukseen? Ilmeisesti kaksikielisyydellä on osuutta asiaan kun se on pitänyt esille tuoda sen sijaan, että olisi kertonut pojan pahoinpitelystä koulun päättymisen kynnyksellä?
Persu taas kiihottaa ruotsinkielisiä vastaan, hanki elämä. Jos tää juttu on totta niin eiköhän rehtoria kiinnosta enemmän oma maineensa kuin ruotsinkieliset ja muutenkin totuus lienee se että ruotsinkielinen lapsi on viimein antanut turpaan kotona ruotsinkielisiä vainoamaan opetetulle persuräkänokalle.
missä päin tämä tapahtui? Ettei olisi sama koulu josta kuulin aiempaakin juttua.. kertoisitko siis paikkakunnan, please
Rehtorillakin on esimies. Siitä vain koulutoimenjohtajalle tai vastaavalle valitusta kehiin.
Mistä rehtori rikosilmoituksesta tietää? Eikä lapsen pahoinpitely ole asianomistajarikos, jonka tutkinnan voi vanhemman vaatimuksesta perua.
Jos tapahtui koulun alueella kouluaikana, mä vastaisin tuohon tekemällä rikosilmoituksen lisäksi myös koulusta.
Todennäköisesti pihalla ei ollut välituntivalvojaa, niinkuin pitäisi olla. Rehtori voi yrittää suojella sitä kautta opettajaa, jonka olisi pitänyt olla valvomassa. Eipä olisi ensimmäinen kerta kun ope unohtaa/menee myöhässä valvomaan väkituntia. Ehtikö kukaan tappeluun väliin?
-koulunkäynnin avustaja
Ilmoita myös iltalehteen ja seiskaan, pahoinpitelystä kuuluu tehdä rikosilmoitus ehdottomasti.
Tämä on kyllä täysin keksitty juttu.
[quote author="Vierailija" time="02.06.2014 klo 18:07"]Persu taas kiihottaa ruotsinkielisiä vastaan, hanki elämä. Jos tää juttu on totta niin eiköhän rehtoria kiinnosta enemmän oma maineensa kuin ruotsinkieliset ja muutenkin totuus lienee se että ruotsinkielinen lapsi on viimein antanut turpaan kotona ruotsinkielisiä vainoamaan opetetulle persuräkänokalle.
[/quote]
Kirjoituksesta päätellen suomenruotsalainen puppeli huutelemassa
No ap varmaankin otti tuon kaksikielisyyden ja pihan jaoen esille sen vuoksi, että ilmeisesti koulut kuuluvat hallinnollisesti erilleen . vai onko molemmat puolet saman rehtorin alaisuudessa?
Jos ovat hallinnollisesti erillään. Niin kummalla puolella tämä tapahtui? Katsooko ko rehtori olevansa vastuussa toisen koulun oppilaista, vai onko hän esimerkiksi vienyt asian esille pahoinpitelijän kouluun.
[quote author="Vierailija" time="02.06.2014 klo 18:13"]
Mistä rehtori rikosilmoituksesta tietää? Eikä lapsen pahoinpitely ole asianomistajarikos, jonka tutkinnan voi vanhemman vaatimuksesta perua.
[/quote]
varmasti koulun alueella tapahtuneesta pahoinpitelystä informoidaan myös koulua ja henkilökuntaa.
Yhtään vakavammista pahoinpitelyistä pitää tosiaan AINA tehdä rikosilmoitus, se että pahoinpitely tapahtuu koulussa ei tee siitä yhtään vähemmän vakavaa. Raivostuttaa että baaritappeluista kyllä tehdään välittömästi rikosilmoituksia mutta lasten ja nuorten pahoinpitelyitä pitäisi loputtomiin selvitellä erilaisissa kiva koulu-palavereissa. Poliisi tutkii asian, ottaa arvioinnissa huomioon tapauksen yksityiskohdat ja erityispiirteet ja toimii niiden mukaisesti.
Myös alaikäisten rikoksista saa ja pitää tehdä tarvittaessa rikosilmoitus, etenkin pahoinpitelyistä.
[quote author="Vierailija" time="02.06.2014 klo 18:07"]
Persu taas kiihottaa ruotsinkielisiä vastaan, hanki elämä. Jos tää juttu on totta niin eiköhän rehtoria kiinnosta enemmän oma maineensa kuin ruotsinkieliset ja muutenkin totuus lienee se että ruotsinkielinen lapsi on viimein antanut turpaan kotona ruotsinkielisiä vainoamaan opetetulle persuräkänokalle.
[/quote]
Näinpä, nämä palstapersun vainoharhaiset jutut on niiiiiin läpinäkyviä.
[quote author="Vierailija" time="02.06.2014 klo 18:23"]
Tämä on kyllä täysin keksitty juttu.
[/quote]
Vaikka olisikin provo niin kannattaa muistaa että tällaista ihan oikeasti tapahtuu jatkuvasti kouluissa. Mikään ei ole rehtorille ja koululle kiusallisempaa kuin koulun vastuulla olleista tapahtumista tehty rikosilmoitus. Kyllä siinä tehdään ihan kaikkensa että asia saataisiin painettua villaisella, etenkin jos taustalla on myös jokin henkilökunnan oma moka tai laiminlyönti (esim. välituntivalvoja ei ole ollut paikalla).
Nimittelikö poikasi suomenruotsalaista esim hurriksi. ? Silti ei tietenkään saa pahoinpidellä. Kai teit poliisi-ilmoituksen?
No rehtoria varmaan ahdistaa, että hänen koulussaan on näin päässyt käymään ja yrittää estää asian julkitulon. Mutta sehän lienee reksin ongelma.