Saako nykyään helpommalla arvosanat?
Kaikkien tuttujen lasten, ja omien, numerot on pelkkiä ysejä ja kymppejä. Itse olin aikoinani kasin tyttö.
Kommentit (14)
Vaikea hyväksyä sitä että seuraava polvi on fiksumpaa?
Ala-asteella saa helposti kymppejä, mutta heti yläasteelle menossa vaikeentuu. Meidän edellinen 9-10 oppilas saa nyt seiskoja ja kaseja.
Ajattelepa miten hyvin kaikki osaavat vaikka englantia nykyisin... lisäksi "atk-taidot" on ihan vaan eri maailmasta kuin ennen. Noita ei edes pidetä taitoina enää vaan kengännauhan sitomiseen verrattavina perusjuttuina. Ennen pääsi yliopistoon jos osasi ovista sisään, nyt pitää vähäisimmilläkin aloilla osaa "oikistyyliin" kirjat ulkoa jos mielii edes maakuntakouluun fuksiksi.
Ennen oli koulu helpompaa JOS oli syntynyt keskiluokkaiseen kotiin.
Kyllä koulu on vaativammaksi muuttunut siitä mitä se oli ennen ja kyllä kouluista löytyy 5-10 väliltä oppilaita.
Minusta kyllä arviointikriteerit ovat löysemmät. Esim. äidinkielessä oppilas ei välttämättä hallitse kappaleenjakoja, isoja alkukirjaimia, yhdyssanoja eikä välimerkkien käyttöä, mutta silti numerona saattaa olla ysi. Ei olisi ollut omana aikanani mitenkään mahdollista.
Sosioekonominen tausta vaikuttaa ainakin tutkimusten mukaan suuresti lapsen opintomenestykseen. Jos tuttavapiirinne on melko korkealla? Toisen tuttavapiirissä kaikki voivat olla 6-7 oppilaita
En usko, että numeroita saa helpommin. Numeroiden antamiselle kuitenkin on kuitenkin kansalliset standardit. Opettajat ja opetusmetodit voivat taas olla parempia, opetuksessa huomioidaan yksilöllisiä eroavaisuuksia, sekä opettajat kannustavat pelottelun sijaan.
Ei. Ihan yhtälailla kouluissa annetaan vitosia ja kutosia niitä ansaitseville. Sun tuttavapiirissä on ilmeisesti vain koulunkäyntiin kannustavia vanhempia.
Minusta tuntuu, että nykyään saa helpommin hyviä numeroita. Ennen luokalla oli vain pari "kympin" oppilasta. Voi toki olla myös, että nykyään vanhemmat kannustavat enemmän opiskelussa.
[quote author="Vierailija" time="01.06.2014 klo 18:12"]
Kaikkien tuttujen lasten, ja omien, numerot on pelkkiä ysejä ja kymppejä. Itse olin aikoinani kasin tyttö.
[/quote]
Ei. Olit vain kasin tyttö.
Saa ja ei saa. Nykyään ei pärstäkertoimen ja perhesuhteiden mukaan enää anneta numeroita. Paitsi ehkä liikunnasta.
kyllä, näin on