Perhepedissä nukkuvat/nukkuneet!
Minkä ikäisenä lapset ovat siirtyneet omiin sänkyihinsä/huoneisiinsa nukkumaan? Ovatko itse halunneet, vai onko teillä ollut joku sääntö, minkä ikäisenä nukutaan yksin?
Kommentit (28)
Esikoinen siirtyi itse omaan sänkyyn noin 2-vuotiaana itse, ilman mitään ehdottelua edes. Sänky on parisänkymme vieressä. Kuopus nukkuu jo nyt paremmin omassa sängyssä joka on myös sänkymme vieressä. Kuopus 4kk.
Noin 3-vuotiaana. Käytiin lapsen kanssa yhdessä ostamassa "isojen poikien sänky" vähän ennen 3-vuotis syntymäpäivää.
Sänky laitettiin lapsen omaan huoneeseen. Aluksi hän nukkui muutamat päiväunet siinä. Sitten halusi nukkua yön siinä.
Tulee vieläkin (nyt 6v) välillä yöllä vanhempien väliin nukkumaan yöllä, mutta nukahtanut heti ensimmäisestä yöstä alkaen omaan sänkyyn hyvin.
Ajattelin hankkia lapselle oman sängyn tuohon aikaan mutta ei minulla mitään toimintasuunnitelmaa ollut että milloin siirtyy sinne.
Meillä esikoinen nukkuu edelleen meidän kanssa ikää 1v 4kk. Tosin hänellä on meidän sängyn vieressä pinnasänky kiinni ilman toista laitaa niin on nyt muutamana yönä itse hakeutunut sinne nukkumaan ja välillä kiipeää yöllä meidän sänkyyn katsomaan ja palaa taas takaisin.
Meillä poika meni omaan huoneeseen ja omaan sänkyyn nukkumaan vähän alta 3-vuotiaana ja alusta asti nukkui hyvin siellä. Nyt meille tuli vauva, ja isä nukkuu eri huoneessa toistaiseksi, niin poika nukkuu taas vieressäni. Saa nukkua niin kauan kunnes isä tulee takaisin nukkumaan, jos vaan itse haluaa. :)
[quote author="Vierailija" time="13.06.2014 klo 11:33"]
Meillä poika meni omaan huoneeseen ja omaan sänkyyn nukkumaan vähän alta 3-vuotiaana ja alusta asti nukkui hyvin siellä. Nyt meille tuli vauva, ja isä nukkuu eri huoneessa toistaiseksi, niin poika nukkuu taas vieressäni. Saa nukkua niin kauan kunnes isä tulee takaisin nukkumaan, jos vaan itse haluaa. :)
[/quote]
lisäys, poika on siis 5-vuotias, kohta 6.
Miksi alapeukkuja? Pelkääkö joku lasten vieressä nukkumista niin paljon että täytyy alapeukuttaa? :)
Meillä on puolivuotias vauva, joka ei toistaiseksi oo satunnaisia päikkäreitä enempää nukkunut omassa sängyssä. Nyt kuitenkin liikkuu jo kovasti ja ollaan mietitty, että onko kohta pakko luopua perhepedistä, kun pelkään, että lapsi tippuu sängystä. Ei siis pelkoa silloin kun itse ollaan jo sängyssä, mutta vauva käy monta tuntia ennen meitä yöunille.
Miten teilä, joilla lapsi ollut vieressä vuosia, on estetty lasta tippumasta?
Yhtenä vaihtoehtona ollaan ajateltu lapsen nukuttamista illalla omaan sänkyyn ja siirtoa siitä sitten taas viereen yösyömisen aikana, mutta pelkään, että kohta yösyömiset jää lapselta itsekseen pois, kun alotellaan kiinteitä.
En olisi vielä itse valmis luopumaan perhepedistä ja koen, että lapsikin kaipaa meitä ja etenkin minua viereensä nukkumaan.
Mä muistaakseni olen siirtänyt lapset omaan sänkyyn, kun olivat n. 3-vuotiaita. Senkin jälkeen esikoinen tuli yöllä viereen vielä 6-vuotiaaksi asti, kuopus edelleen (on nyt 5).
Jotenkin haraa vastaan tuo dynamiikka tuossa. Että poika pääsee taas äidin viereen nukkumaan, kun isä on siirretty muualle, mutta kun isä haluaa tulla takaisin niin poika hätistetään taas omaan sänkyynsä. Mulla ei sinänsä ole mitään perhepetiä vastaan, mutta tuollainen isä vastaan lapset kilpailemassa äidin petikumppanuudesta tuntuu jotenkin väärältä. Lisäksi mun mielestä kun omaan sänkyyn on muutettu niin sinne muutetaan pysyvästi eikä seilata edestakaisin (pl. painajaiset yms) sen mukaan, miten äidin sängyssä on tilaa.
Niin kauan ku oon yöimettäny, tosin tällä hetkellä toiseksi nuorin on nukkunut toistaiseksi pisimpään, taisi olla aikalailla vuoden ikäinen kun siirsin omaan sänkyyn ja heti jäi sinne, joskus harvoin haluaa yöllä viereen.. Nukahtaneet kaikki (6) itse, kun olemme siirtäneet omaan sänkyyn 8-10kk iässä. Vauvaa en oo raaskinu laittaa pois vierestä, on niin hetken vaan oikeasti pikkuinen. Meillä vaan tulee äkkiä liikkuvan lapsen kans tilanpuute, sänky on 140cm leveä.. Ja lähtökohtana ollu, että vanhemmat nukkuu omassa sängyssä.
Ja kun jo jonkin verran liikkuva pikkuinen on jääny meidän sängylle nukkumaan, oon laittanu patjan ja sängyn reunan väliin lastenkirjoja pystyyn laidaksi. Ainoo vika ollu, että isommat saattaneet käydä hakemassa laidat omiin tarpeisiinsa, vaikka meillä on paljon kirjoja, ettei ainoot oo ollu siellä esteenä.
-13
Meille tämä ei ole ongelma, nukutaan kaikki hyvin ja poika tietää, että jossain vaiheessa siirrytään takaisin omaan sänkyyn, itse sanoo että sitten kun on eskarissa ja saa parvisängyn (kaipa se on hänelle jokin kasvun paikka) :) Saattaa kyllä edelleenkin välillä haluta nukkua omassa sängyssään, mutta 90% mun vieressä. Meillä muutenkin nukutaan vähän niin kuin kellekin on parasta, ei mitään kilpailuja sentään, heh.
6-vuotiaana halusi siirtyä. Vuoden verran sitten vielä toisinaan tuli kesken yön viereen jos oli esim. painajaisia. Ja usein aamulla tykkäsi kömpiä äidin viereen.
Minulla ei ole miestä joten ei ole tarvinnut kilpailla petipaikasta miehen kanssa.
Lapset olivat 3v ja 5v, kun muutimme taloon, jossa heillä omat huoneet. Pikkuhiljaa alkoivat nukkua öitään siellä, mutta varsinkin nuorimmainen haluaa usein tulla viereemme nukkumaan ja on aina tervetullut. Pääosin nukkuvat nyt omissa sängyissä, mutta silloin tällöin myös välissämme.
[quote author="Vierailija" time="13.06.2014 klo 11:24"]
Meillä esikoinen nukkuu edelleen meidän kanssa ikää 1v 4kk. Tosin hänellä on meidän sängyn vieressä pinnasänky kiinni ilman toista laitaa niin on nyt muutamana yönä itse hakeutunut sinne nukkumaan ja välillä kiipeää yöllä meidän sänkyyn katsomaan ja palaa taas takaisin.
[/quote]
miksi tätä alapeukutetaan?
1-vuotiaana ovat molemmat siirtyneet omaan huoneeseensa.
Voi veljet! Minun kohta 5-vuotias nukkuu vieläkin minun kainalossani. Isänsä luona kun joutuu nukkumaan yksin, ilman mitään yövaloa omassa huoneessa.
[quote author="Vierailija" time="13.06.2014 klo 12:10"][quote author="Vierailija" time="13.06.2014 klo 11:24"]
Meillä esikoinen nukkuu edelleen meidän kanssa ikää 1v 4kk. Tosin hänellä on meidän sängyn vieressä pinnasänky kiinni ilman toista laitaa niin on nyt muutamana yönä itse hakeutunut sinne nukkumaan ja välillä kiipeää yöllä meidän sänkyyn katsomaan ja palaa taas takaisin.
[/quote]
miksi tätä alapeukutetaan?
[/quote]
Samaa ihmettelen minäkin!
Itse ovat siirtyneet noin 3v