Paras liikuntamuoto laihduttamiseen?
Raskausläski pitäisi saada pois. Sanokaapas mikä on paras konsti, mitä liikuntaa?
Kommentit (27)
Tosi tehokkaita kalorinkuluttajia on ainakin Bodycombatin tyyppiset vauhdikkaat ja hikiset ryhmäliikuntatunnit, jos sellaisista tykkää.
Vesijuoksu on hyvä myös, rasitus kohdistuu koko kroppaan ja vedestä saa hyvää vastusta. Suosittelen juoksua sitä niin, että siinä hengästyy sopivasti. Altaassa näkee naisia, ketkä juttelee keskenään, eivätkä edes vaikuta hengästyneiltä, vauhti ei ole kovin kovaa, niin olen vaan miettinyt, että onko se kovin tehokasta.
Ja liikunnalla on kuulemma n.10% vaikutus laihtumiseen, että tosiaan se on ruokavalio, millä on eniten vaikustusta.
tsemppiä!
Kannattaa myös harrastaa jotain lihaskuntoon keskittyvää, salia, tai jos ei siitä tykkää niin kahvakuulaa tms. Mitä enemmän lihasta, sitä enemmän kulutusta, joten painonhallinta jatkossa on helpompaa... Kyllähän se vauvan nostelukin tietty vähän habaa kasvattaa :) Kyykyt on myös tosi hyviä!
Liikunnalla ei laihdu, ruokavaliolla laihtuu. Painonhallintaan paras liikuntamuoto sellainen mitä jaksat innolla tehdä, vaikka useampaa erilaistakin?
Et liikunnalla kiloja saa pois. Syöminen vaikuttaa.
Aivan varmasti liikkumalla laihtuu. Älkää nyt puhuko laiskiaiset paskaa. Jo 500 kalorin kulutus pvässä teke eroo.
Hölkkä/juoksu. Musiikkia korviin ja ei muuta kuin ulos. Voi aloittaa kevyesti. Ensin kävelyä ja hölkkää vuorotellen. Jos on mahdollista niin pururadalle ja hölkkää vaikka kaikki ylämäet alkuun. Huomaa nopeasti kun jaksaakin enemmän eikä malta lopettaa ja lenkit pidentyy. ;)
Liikunta laihduttaa totta kai. Miten helvetin tyhmiä te olette?
[quote author="Vierailija" time="12.06.2014 klo 23:42"]Hölkkä/juoksu. Musiikkia korviin ja ei muuta kuin ulos. Voi aloittaa kevyesti. Ensin kävelyä ja hölkkää vuorotellen. Jos on mahdollista niin pururadalle ja hölkkää vaikka kaikki ylämäet alkuun. Huomaa nopeasti kun jaksaakin enemmän eikä malta lopettaa ja lenkit pidentyy. ;)
[/quote]
Ja sitten voi pitää pieniä jumppahetkiä lenkin ohella. :) hyppyjä, kyykkyjä, venytyksiä.
[quote author="Vierailija" time="12.06.2014 klo 23:45"]
Liikunta laihduttaa totta kai. Miten helvetin tyhmiä te olette?
[/quote]
Taidat itse olla tyhmä.
En ole tyhmä, vaan polttanut rasvaa ja laihtunut nimenomaan juoksemalla. Syönytvolen varmaan enemmön kuin ennen.
Pitkäkestoinen kestävyyslaji. Kahden tunnin lenkkejä pyöräillen tai kävellen mäkisiä maastoja.
Kyllä se niin menee, että jos liikkuu paljon ja laittaa kropan koville niin kroppa on kuin polttouuni. ;) mutta eihän se laihduta, jos liikkuu kevyesti sen puoli tuntia päivässä ja syöden enemmän mitä kuluttaa.
Itselleni sopii parhaiten aamulla aerobista (kuntopyörä, lenkki) ja illalla Pilatesta.
Kyllä sulaa läski, jos nesteytys on kohdallaan.
Hölkkä/juoksu ja lihaskuntoharjoittelu yhdessä. Juoksu kuluttaa paljon energiaa, joten kalorivaje on helppo aikaansaada, toki ruokavalioonkin on kiinnitettävä huomiota. Lihaskuntoharjoittelu kasvattaa lihaksia, jotka puolestaan kuluttavat enemmän energiaa, jolloin saavutetut tulokset on helpompi ylläpitää.
Täällä myös toinen juoksemalla laihtunut. Ärsyttää nämä jotka toitottaa että vain ruokavalio laihduttaa eikä liikunnalla ole mitään merkitystä. Ärsyttää koska omasta kokemuksestani tiedän että tuo ei ole totta.
[quote author="Vierailija" time="12.06.2014 klo 23:40"]
Et liikunnalla kiloja saa pois. Syöminen vaikuttaa.
[/quote]
Haistakaa nyt jo kukkanen näiden kanssa. Ilman liikuntaa olisin vieläkin huuli pyöreänä miksei housukoko ole pienentynyt vaikka 3 kk olen syönyt oikein.
[quote author="Vierailija" time="12.06.2014 klo 23:59"]
[quote author="Vierailija" time="12.06.2014 klo 23:40"]
Et liikunnalla kiloja saa pois. Syöminen vaikuttaa.
[/quote]
Haistakaa nyt jo kukkanen näiden kanssa. Ilman liikuntaa olisin vieläkin huuli pyöreänä miksei housukoko ole pienentynyt vaikka 3 kk olen syönyt oikein.
[/quote]
Et vissiin sitten syönyt oikein :)
Ihan mikä tahansa laji, joka itseäsi eniten miellyttää. Ruokavaliolla onkin sitten jo oikeasti merkitystä.