Tuplamaisteri? Kysymyksiä opiskelusta ja opintojen rahoituksesta.
Miten opiskellaan tuplamaisteriksi? Valmistun kohta maisteriksi, mutta kiinnostaisi toinenkin tutkinto. En usko työllistyväni tällä kovinkaan hyvin, mutta tämä yhdistettynä johonkin muuhun tutkintoon avaisi hyvin ovia työelämään.
Pitääkö aloittaa alusta (siis ensiksi kandiksi, sitten maisteriksi) vai voiko hakea suoraan parin vuoden maisteriohjelmaan?
Mietin myös tutkinnon rahoitusta. Miten tulisi elää jos toiseen tutkintoon ei saa opintotukea? Ekasta ei jää jäljelle yhtään kuukautta. Kokopäivä työ samaan aikaan lienee aika mahdotonta, koska yliopistolla on todennäköisesti läsnäolopakkoa edes jonkin verran. Jos en saa tällä tutkinnolla töitä ja olen pitkään työttömänä, voiko työmarkkinatuella (?) opiskella toista korkeakoulututkintoa?
Kommentit (41)
[quote author="Vierailija" time="01.06.2014 klo 12:31"]Tein tokan maisterin (alusta asti, siis ensin kandin) kokopäivätyöni ohessa. Vajaa 5 vuotta meni. Paljon pystyi tenttimään ja kesäisin tein avoimessa yliopistossa niin paljon opintopisteitä kuin ehdin/jaksoin. Eli hanki duuni (=rahat elämiseen) ja tee samalla se toinen. Tsemppiä sulle!
[/quote]
Sama juttu, opiskelin työn ohella ja hyödynsin aiempaa avoimen sivuainetta. Aikaisempi tutkinto aineenopettajana, joten pitkät lomat opiskeluun. Tukia en nostanut ja kokonaisuudessaan meni 6,5 vuotta toiseen tutkintoon.
Ap päivittää
Opiskelen yleistä ja aikuiskasvatustiedettä. Olen siinä käsityksessä, että tohtoriopiskelijat elävät niukilla apurahoilla tai pienellä palkalla (esim.joku 1200e/kk) sen viisi vuotta. Tutkijana sitten tienaat jonkun pari tonnia, jos nyt sulle edes töitä riittää. En sitten tiedä, miten haluttua kamaa joku meidän alan tohtori olisi yksityisellä sektorilla ja onko sitten jotenkin "ylikoulutettu" perushommiin ja siksi ei kukaan palkkaa edes toimistoon istumaan.
Alallamme työllisyys on ihan ok, mutta tällä hetkellä taitaa olla tosi nihkeesti paikkoja tarjolla. Pelottaa, että en koskaan työllisty. En todellakaan vaihda enää pääainetta, multa puuttuu enää gradu! Tosiaan opintotuki alkaa loppumaan.
Mitähän mun kannattaisi tehdä. Kaduttaa koko koulutus, mutta ei auta. Jos opiskelen tuplamaisteriksi, mikä kannattais olla toinen tutkinto? Kauppatieteet eivät valitettavasti minua kiinnosta :(
[quote author="Vierailija" time="01.06.2014 klo 23:48"]
Ap päivittää
Opiskelen yleistä ja aikuiskasvatustiedettä. Olen siinä käsityksessä, että tohtoriopiskelijat elävät niukilla apurahoilla tai pienellä palkalla (esim.joku 1200e/kk) sen viisi vuotta. Tutkijana sitten tienaat jonkun pari tonnia, jos nyt sulle edes töitä riittää. En sitten tiedä, miten haluttua kamaa joku meidän alan tohtori olisi yksityisellä sektorilla ja onko sitten jotenkin "ylikoulutettu" perushommiin ja siksi ei kukaan palkkaa edes toimistoon istumaan.
[/quote]
Google esiin ja mutu pois.
Tohtorikoulutettavan palkka: http://www.palkkavertailu.com/palkka/tohtorikoulutettava
Tutkijatohtorin palkka: http://www.palkkavertailu.com/palkka/tutkijatohtori
[quote author="Vierailija" time="01.06.2014 klo 17:42"]
Kasvatustieteen maisteri on todella turha tutkinto. Edelleen korostan, että hyvä tuuri käy jos tuolla tutkinnolla työllistyt!
Tarkennetaan, että kyse on eri tutkinnosta kuin luokanopettajilla, vaikka hekin ovat kasvatustieteen maistereita.
Terveisin tuo aiemminkin kommentoinut kasvatustieteen maisteri.
[/quote]
Täällä myös työtön kasvatustieteen maisteri. Ei riitä edes se, että sen perustutkinnon lisäksi minulla on myös opettajan ja rehtorin kelpoisuus, ei tosin luokanopettajan. Pätkätyötä on sen verran ollut, että olen pysytellyt ansiosidonnaisella.
Toinenkin tutkinto on ollut tekeillä, mutta siinä on opiskeluoikeus päättynyt ajat sitten. Jos ensi talveksi ei taas työtä löydy, otan selvää onko mulla vielä mahdollisuus suorittaa se loppuun lisäajalla ja ansiosidonnaisella.
Avoimessa työn ohella opiskelu halpa harrastus.
Avoimessa työn ohella opiskelu halpa harrastus.
Edellä osittain väärää tietoa. Jos sinulla on jäljellä korkeakouluopintoihin liittyvää opintotukea, voit saada sen määrän mitä on jäljellä, eli jos aloitat tänä syksynä tai myöhemmin, käyttämäsi kuukaudet vähennetään 65:stä tukikuukaudesta. Itselläni on jäljellä 10 kuukautta, koska olen suorittanut filosofian maisterin tutkinnon. Minä olen myös saanut oikeuden opiskella omaehtoisesti nyt syksystä lähtien toisen maisterin tutkinnon. Siihen saan kahden vuoden ajan työttömysturvaa ja ylläpitokorvausta. Tämänhetkiset opintoni ovat kestoltaan 120 op, joten kahden vuoden aikana on realistista saada ne valmiiksi. Saan myös hyväksiluettua 15 opintopistettä, joten jäljelle jää 105 op suoritettavaksi kahden vuoden aikana: 26,25 op per lukukausi siis ei juuri mitään. Ihan työelämätaitojen ja kiinnostuksen takia lähdin tähän.
Onko sulla työvuosia takana? Aikuiskoulutustuki on yksi mahdollisuus opiskella toinen tutkinto. Maisteriopinnot ohjelmasta riippuen on mahdollista suorittaa myös työn ohessa. Oletko harkinnut toisen tutkinnon tekemistä ulkomailla? Monessa maassa opiskelijat tekevät maisterivaiheessa jo täysiä työviikkoja ja luennotkin ovat siten iltaisin. Toisaalta monikin yliopisto tarjoaa parhaimmille opiskelijoille apurahan.
Jos siis tarkoitus on tehdä aiempaa koulutusta tukeva maisteri, niin ei kannata aloittaa uudelleen kandivaiheesta vaan hakea suoraan maisteri ohjelmaan.
[quote author="Vierailija" time="01.06.2014 klo 16:47"]
Mä valmistun tuplamaisteriksi piakkoin. Tein jälkimmäisen tutkinnon kaksivuotisena eli hain koulutusohjelmaan ensimmäisen tutkinnon kandin perusteella. Molemmat tutkinnot ovat kyllä vähän parempipalkkaisemmilta aloilta kuin kasvatustiede, joten rahoitus on järjestynyt ihan työssäkäynnillä. Työnantaja suostui mielellään siihen, että opiskelen toisen tutkinnon töiden ohella.
Ei tässä nyt just tällä hetkellä mitään taloudellista järkeä ole, koska osa-aikaisena tienaan useamman tonnin kuussa vähemmän kuin jos työskentelisin täysipäiväisesti. Olen kuitenkin ajatellut, että parempi hoitaa kaikki opiskeluideat nyt kun se on helppoa (olen reilusti alle 30-vuotias, ei lainoja tai lapsia). Eipä ainakaan tule myöhemmin työelämässä etenemisesteitä puuttuvan koulutuksen vuoksi ja toisaalta olen työmarkkinoilla melkoisessa etulyöntiasemassa kahden tutkinnon ansiosta.
Tsemppiä tuplatutkinnon suorittamiseen! Suosittelen lämpimästi!
[/quote]
Et ole etulyöntiasemassa millään tavoin. Ketään ei kiinnosta tutkintosi.
Tarkkana saa olla, mihin ryhtyy... Pitää ottaa asioista selvää. Työkkäri kyllä maksaa minulle toisen samanarvoisen tutkinnon (ylempi korkeakoulututkinto), tosin kahden vuoden ajan. Jos opiskeluaika ei riitä, putoan opintotuelle, jota minulla on muutamia kuukausia jäljellä. Tosin nykyään opintokuukausien vähentämissäädöksen takia niitä on vähemmän kuin minulla olisi alun alkaen ollut oikeus pari vuotta sitten. Näin oikeudet muuttuu... Nyt niitä on kuitenkin 10, joten nou hätä. Aion valmistua vuonna 2016 ennen juhannusta niinkuin 9 vuotta aiemmin. Juhannusta vietän tuplamaisterina.
Ap pahoittelee kirjoitusvirheitä :(
Sulla on kaksi vaihtoehtoa. joko lähdet tekemään väitöskirjaa ja haet apurahoja, tai sitten suunnittelet sellaisen maisterintutkinnon jonka saat kokoon 2 vuodessa ja neuvottelet te-toimiston kanssa että meneekö työttömystuilla.
Riippuu alasta miten paljon korvaavia sun aikasemmat suoritukset ovat. Sun pitää neuvotella oppilaitoksen kanssa noista asioista.
Hallitus suuressa viisaudessaan tulee estämään tämän, ei saa käyttää edes jäljellä olevia opintotukikuukausia uusista puhumattakaan. Ensin pakotetaan ottamaan mikä tahansa opintopaikka vastaan ja sitten kun on työtön maisteri, ei saa edes kouluttautua paremmin työllistävälle alalle. Jep, jep.
Jos ala liittyy omaasi, voit hakeutua suoraan maisteriohjelmaan ohjelman hakusääntöjen mukaisesti, mutta jos olet täysin toisenlaiselle uralle suuntaamassa, joudut aloittamaan nollasta.
Työttömyyskorvauksella ei yleensä saa opiskella uutta korkeakoulututkintoa, puolivalmiin tutkinnon loppuunsaattaminen on yleensä mahdollista, kun muuta vastaavaa tutkintoa ei ole.
Jos sinulla on uuteen tutkintoon jo kandia vastaavat opinnot eli aineopinnot, voi päästä vain maisteriohjelmaan. Mulla oli ensimmäisen tutkinnon pitkänä sivuaineena, ja syventäviä opintojakin aika paljon. Se toinen tutkinto ei tosin ole valmistunut vieläkään...
Toiseen tutkintoon saa käsittääkseni lisää opintotukikuukausia, mutta ei enää täyttä määrää.
Opiskelen kasvatustiedettä. Väikkäri kiinnostaisi, mutta tutkijan palkka on todella surkea. Pitäisi myös opiskella viisi vuotta säälittävällä rahalla, en vaan näe tuossa kaikessa mitään järkeä :(.
Ajattelin tähän jotain valtiotieteitä.
Ap
Vai pitääkö mun mennä amikseen sitten. Saako siihen opintotukea? AMK:ta mietin myös, mutta taitaa kaatua samaan asiaan kuin tuplamaisteri..
Ap
Amikseen saat tukea aina. Tukikuukausien määrää ei ole rajattu. Ammattikorkeaan saattaa saada mahdollisuuden päivärahalla opiskeluun. En ole varma.
Tein tokan maisterin (alusta asti, siis ensin kandin) kokopäivätyöni ohessa. Vajaa 5 vuotta meni. Paljon pystyi tenttimään ja kesäisin tein avoimessa yliopistossa niin paljon opintopisteitä kuin ehdin/jaksoin. Eli hanki duuni (=rahat elämiseen) ja tee samalla se toinen. Tsemppiä sulle!
Oletko ap siis opiskellut yleistäkasvatustiedettä tai aikuiskasvatustiedettä? Itse opiskelen kasvatustiedettä ja suunnitelmissa on vaihtaa, koska pelkään tutkinnon juurikin olevan turha ja huonosti työllistävä.