Tuleeko muille hirveän paha mieli palstasta?
Tuleeko teille muille sellainen paha mieli, joka jää tavallaan taustalle vaikka poistuisittekin täältä?
Mulla tulee joka kerta kauhea olo kun luen tätä palstaa. Tuntuu että lähes kaikkia ominaisuuksia mitä minulla on ja kaikkea mitä minä olen, arvostellaan ja haukutaan täällä palstalla.
Pahimmalle tuntuu tahattomasti lapsettomien haukkuminen, olen sellainen. Olen myös matalasti koulutettu ja en mikään isotuloinen. Täytän myös osin noita "white trash" määritelmiä. Loppuja en osaa edes selittää, useassa keskustelussa haukutaan jotenkin kaikkea miten minä toimin/teen asiat.
Juu tiedän että pitäisi lopettaa täällä pyöriminen jos on näin herkkä. Pahimmat kommentit mitä sain olin kun kerroin täällä keskenmenosta, se oli aivan kamalaa.
Kommentit (60)
Kannattaa lähteä pois. Itse lähdin 2 v sitten. Nyt olen ollut viikon ja nyt taas riittää.
Täällä tosiaan tulee paha olo ja kiukku.
En ota itse palstaa tosissaan, mutta jotkut minuun kohdistuvat ilkeät viestit saavat aikaan pahan mielen. Jos aloitan keskustelun esimerkiksi miesongelmista, tuntuu pahalta saada kamalaa kasaa paskaa niskaan. Täältä on turha kysyä neuvoa ja ratkaisuehdoituksia mihinkään, koska AINA keskustelun aiheesta riippumatta tulee joku vastaamaan "ap oot sairas", "hohhoijaa ap kun oot naurettava", "mitä vikiset" tms. Tämä tulee siis aina ihan tavallisiinkin keskusteluihin, ilman että niissä olisi mitään tosi kuvottavaa tai outoa.
Ihmiset on sairaita. Tänne ne sairaat ihmiset purkavat sitten kiukkuaan. Esittävät jotain hyvää ihmistä, vaikka juuri ne jotka täällä latelee loukkauksia muille on niitä sairaita pedofiilejä, lasten hakkaajia, eläinrääkkääjiä, vanhusten potkijoita jne.
En tasan usko että yksikään empatiakyvyttömien kommenttien kirjoittelija pystyisi olemaan oikeassa elämässä vahingoittamatta ketään. Hyi.
No ehkei tämä av-palsta ole oikea osoite käydä terapiakeskusteluja.
Valtaosan ajasta pystyn olemaan niin, etten ota palstaa vakavasti. Kaikki eivät tänne kirjoittele niin tosissaan ja osa päästää höyryjä ja tuulettelee ja siksi sanoo sellaista, mitä ei livenä takuulla sanoisi.
Luulen, että useimmat tänne kirjoittelevat ovat hyvin yksinäisiä ja turhautuneita elämäänsä. Jos heillä olisi riittävä sosiaalinen elämä, he juttelisivat näistä palstalle tyypillisistä aiheista ystäviensä tai perheenjäsentensä kanssa, mutta positiivisempaan sävyyn, ei ilkeästi tai kateellisesti.
Jäin koukkuun palstaan ollessani sairaana kotona kuukausikaupalla. Onneksi elämässäni on taas enemmän virikkeitä. Toivon, että muillakin olisi, esimerkiksi kun luen Xenia-bloggaajasta tehtyjä ketjuja, sieltä kumpuaa tosiaan esille keskustelijoiden paha olo.
Olen kai jo niin kyynistynyt ja parkkiintunut että ei tule pahaa oloa tälläisista. Huvittaa välillä omat kommenttini. Nauran päälle.
Joskus joo. Ei niinkään siksi, että itse loukkaantuisin vaikka olenkin varmaa wt-tasoa. Sen sijaan yleinen ilkeily ja negatiivisuus surettaa. Esimerkiksi törkeät kommentit taannoiseen "Poikien äidit, kertokaa ihania asioita pojistanne" keskusteluun saivat kyyneleet silmiini. Oli niin herttainen "hyvän mielen" ketju, ja sekin pilattiin piikittelyllä, pilkunnussimisella ja muiden kustannuksella nauramisella.
Joskus tulee, kun jollekin ihmiselle sanotaan todella sairaan häijysti ja rumasti.
Silloin kyllä yleensä annan paukkua ja kirjoitan tosi vittumaisesti sille ilkeilijälle, vaikka myönnän ettei se olekaan järin aikuismaista eikä rakentavaa. Välillä vaan keittää yli. Tuollaisista asioista kuin sinä, en pahoita mieltäni. Siis, itseeni kohdistuvista
arvosteluista. Mulla on hyvä paskasuodatin.
Ei mulle tule paha olo, hämmentynyt toki usein.
Olen aika uusi palstan lukija enkä ole tehnyt vielä yhtään omaa avausta, sentään vastannut ja peukuttanut.
Jotkut ketjut ovat hyvin auttavaisia ja avointa kokemusten vaihtoa. Toisissa jäädään heti taisteluhautoihin oikeinkirjoituksen tms. jankkaamiisiin.
Mutta parhaimmillaan kyllä olen lukenut täältä vilpitöntä toisten auttamista, taitoa ja tietoa jaetaan,
Koska olen aikuinen, skippaan suosista kaikki "tänään naitiin kolmisteen"-tyyppiset keskustelun avaukset.
Palstalla pyörii semmoistakin porukkaa, johon kirjoitustyylistä ja huumorista päätellen tykkäisin tutustua ihan IRL.
Täällä kun neuvot asiallisesti niin saat alapeukkua. Joku ei tykkää vastauksesta tai halua uskoa. Minua ei silti haittaa alapeukku, välillä annan itselle alapeukkua. Olisi ihan kiinnostavaa tietää mikä keski äo tällä forumilla on. Varmasti fiksua porukkaa mutta asiallista keskustelua on vaikea saada aikaiseksi.
12. Totta turiset. Toisinaan on ollut erittäin antoisia keskusteluja, joista oppinut puolin ja toisin.
Täällä on kyllä entisten koulukiusaajien kokoontumisajot. Joskus ihmettelen, miten kyseiset ihmiset pärjäävät työelämässä ja ovatko he siirtäneet omat arvonsa lapsilleen. Itse olen joutunut muutaman kerran jonkun jankkaajan kohteeksi, mutta nykyisin hoksaan kyseisen tyypin jo kirjoitusasusta. Fiksuista kommenteista tulen hyvälle tuulelle.
Aina kun voidaan kommentoida nimettömänä ja vielä ilman nimimerkkiä tulee noita kommentteja joiden ainoo tarkotus on vittuilla ja loukata, eikä mikään ihme jos silloin pahoittaa mielensä. varsinkin jos kyse on tosi henkilökohtaisista asioista. Pahoittelut keskenmenon osalta.
Ei todellakaan tule paha mieli vaan hyvä. Verbaalikko pärjää aina.
Minulla ainakin tulee ylemmyyden tunne palstaa lukiessa.
Yleensä otan koko palstan huumorimielellä, mutta joskus olen saanut niin ilkeitä vastauksia, että olen pahoittanut mieleni.
:D vittu tämä on vajakkien palsta! kuka tästä itteesä ottaa?? :D
[quote author="Vierailija" time="31.05.2014 klo 20:28"]
:D vittu tämä on vajakkien palsta! kuka tästä itteesä ottaa?? :D
[/quote]
Moi vajakki!
Nyt relax. Ei tätä palstaa nyt noin tosissaan kannata ottaa ja skippaa sellaiset aiheet, jotka ei kiinnosta. Mitä vähemmän ketjulla avaajia, sitä nopeammin se häviää bittiavaruuteen.