Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Ottaako jatkaako paskassa työpaikassa vai ei?

Vierailija
29.05.2014 |

Teen töitä paikassa, jossa koen että työpanostani ei arvosteta eikä mielipiteitäni työn laadun kehittämisessä oteta huomioon. Esimiesasemassa minuun on henkilö, joka jääräpäisesti pitää kiinni toimintatavoista, jotka ovat haitallisia yritykselle. Itse olen aiemmin hoitanut toisessa firmassa vastaavia tehtäviä kuin lähiesimiesasemassa minuun oleva ja sain sen yrityksen nousuun.  Tämän takia minut varmaan nykyiseen firmaan palkattiinkin; siis esimieheni esimies haastatteli ja palkkasi. Koen että olen sekä koulutukseltani että työkokemukseltani pätevämpi hoitamaan niitä tehtäviä joita lähiesimiesasemassa oleva hoitaa. Hän ei vaan osaa, eikä ota kuuleviin korviinsa mitään mitä ehdotan :( Turhauttaa! Työilmapiiri on muutenkin huono, vain yksi mukava työkaveri, joka nyt ollut pitkällä lomalla eli ei hänenkään kanssa voi oikein jutella. Pääesimies loistaa firmassa poissaolollaan, eli hänkään ei firman ongelmiin puutu millään lailla, lähinnä kuorii voitot päältä tekemättä mitään. Työsopparini loppuu kesäkuun lopussa. Ovat kuitenkin olleet tyytyväisiä työhöni sillä sekä lähi että ylempi esimies haluaisivat että jatkaisin elokuussa, tulisi uusi määräaikaisuus. En tiedä mitä tehdä. Rahaa todellakin tarvitsen, mutta ahdistaa joka päivä mennä tuonne. Elokuusta alkamaan olen sopinut jo onneksi yhden kivalta vaikuttavan osa-aikatyön joten ihan tyhjän päälle en jäisi (tämäkin jatkuva olisi osa-aikainen pesti eli voisin sovittaa nämä yhteen, joustavat työajat molemmissa).  

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
29.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mielipiteitä?

Vierailija
2/4 |
29.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

En menisi, jos joka päivä ahdistaisi ja olisi odotettavissa, että löydän muuta työtä tuon toisen osa-aikaisen lisäksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
29.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö noista määräaikaisistakin voi irtisanoutua käytännössä? Eli otat paikan vastaan ja koko ajan etsit muuta työtä ja irtisanoudut heti kun saat uuden homman.

Vierailija
4/4 |
29.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="29.05.2014 klo 22:47"]

Eikö noista määräaikaisistakin voi irtisanoutua käytännössä? Eli otat paikan vastaan ja koko ajan etsit muuta työtä ja irtisanoudut heti kun saat uuden homman.

[/quote]

Lähtökohtaisesti määräaikaista ei voi irtisanoa, ellei saa neuvoteltua työnantajan kanssa irtisanomisaikaa. Ja se olisi mielestäni vähän epäilyttävää, että haluaisin tuohon irtisanomisajan. Myös tietenkin omaa asemaani heikentävä asia. -Ap