Vaikea suhtautua ystävään joka vastaa viesteihin kahdella sanalla
Esim. käytin tänään yhden tekstarin kaikki merkit kun kysyin miten hänellä meni juhannus ja kerroin meidän juhannuksesta ja pahoittelin kun ei ehditty näkemään. Hän vastasi: Juu ok, ei mtn
Ei mitään muuta.
Monesti käy noin ja se on todell ahdistavaa, aina kuitenkin kun nähdään (n. 2 krt / viikossa) niin juttu luistaa ja meillä on tosi kivaa, pyytää usein sisään kahville (nähdään siis lasten kanssa puistossa) ja haluaa nähdä meitä. Mutta noi viestit.
Ottaisitteko asian puheeksi kaverinne kanssa
Kommentit (10)
Ehkä häntä vituttaa kirjoittaa tekstareita kuten minuakin
Eivät kaikki osaa ilmaista itseään kirjoittamalla. Minulla on paljon tuollaisia ystäviä, tykkäävät puhua enemmän.
Hän on loukkaantunut jostain? Onko joskus ennen ollut puheliaampi tekstareissa?
Itse inhoan tekstareita, varsinkin kun on surkea puhelin, sama facessa kirjoittamista, joten aina soitan tai pyydän henkilöä soittamaan.
Vastaan tekstareihin joko Ok tai Ei.
Käytä whatsappia, vain vanhat käyttävät tekstareita.
En mäkään tykkää sellasesta turhanpäiväisestä kuulumisten vaitamisesta tekstarilla/soittamalla. Silloin viestitellään/soitetaan kun on asiaa, muuten voi sitten jutella kun nähdään. Eli toki voit loukkaantua ja ottaa puheeksi jos siltä tuntuu, mutta kaveris "käytöksessä" ei ole mitään outoa. Varsinkin jos noin usein näette.
Olenkohan ystäväsi? Olen juuri tuollainen yhdellä sanalla vastaaja. En keksi tekstiviesteihin mitään pitkiä juttuja, puhun ne mielummin naamatusten. Tuntuu ihan hölmöltä yrittää tiivistää muutamaan sataan merkkiin kaikkia kuulumisia ja vielä kirjoittaa niitä kakkalla puhelimella.
Ihan rehellisesti, olen pahoillani jos olet joku tuttavani ja pahastut lyhyistä viesteistäni. Tekstiviestittelyromaanien kirjoittaminen ei vain ole juttuni.
MIksi ihmeessä roikut siinä ystävässä noin tiiviisti? 2 kertaa viikossa tavataan ja sen perään pitää vielö tekstareillakin raportoida? Luulisin, että on ahdistunut huomionkipeydestäsi, liika on liikaa. Itse en ainakaan jaksaisi olla koko ajan tekemisissä kenenkään kanssa.
Ehkä sillä on kiire, ei ole tekstari ihmisiä tai sitten on loukkaantunut