Oletko palannut yhteen exäsi kanssa?
Mietityttää tässä oma tilanne,ja kokemuksia kaipailen.Exä on lasteni isä,ja erottiin neljä vuotta sitten minun aloitteestani.Nyt oltu yhteydessä ja seksiäkin harrastettu,ja exä sanonut haluavansa palata yhteen.
Mitä tässä nyt tekisi?
Kellään kokemuksia?
Kommentit (19)
No ei olla. Hän on naimisissa toisen naisen kanssa ollut jo kolme vuotta. Samantien muutti yhteen ja meni kihloihin. Ei olla oltu missään tekemisissä edes ennen virallista eroakaan. Mies asui monta vuotta toisessa kaupungissa.
Mulla on ollut samannäköisiä miesseuralaisia. Mutta ei ne oo mitään sukua keskenään.
Minä olen palannut exäni kanssa yhteen. Olimme todella nuoria kun aloitimme seurustelun. No oltiin vajaan vuoden erossa, ja itse koin silloin todella huonon ja satuttavan ihmissuhteen siinä välissä. Noh, samana iltana kun erosin tuosta sinkkuaikani on-off miehestäni, tapasin baarissa uudelleen tämän alkuperäisen, itseasiassa elämäni ensimmäisen "oikean" poikaystävän.
No aloimme juttelemaan, ja facebookissa vaihdeltiin ajatuksia tiiviisti.Päätettiin sitten lopulta nähdä, ja siitä se sitten taas lähti. Nyt asumme yhdessä, ja kohta on tulossa yhteinen koira :) en voisi olla onnellisempi.
Se eroaika teki molemmille hyvää. Avasi silmiä, ja nyt sitä vasta tajuaa, miten oikea se toinen vierelle onkaan. Ero kasvatti meitä molempia myös ihmisenä. Suosittelen palaamaan yhteen, jos siltä tuntuu, sillä asiat voivat olla ihan eri tavalla sitten....ero kasvattaa monesti ja osaa arvostaa sitten sitä toista ihan erilailla.
En ole, mutta mun kaveri on. Kai niillä ihan hyvin menee, mutta ei ne ongelmat kai ole mihinkään poistuneet.
Miksi halusit alunperin erota? Haluatko sinä palata yhteen? Onko jompi kumpi teistä muuttunut jotenkin, että teillä olisi parempi mahdollisuus onnistua?
Olen, enkä tiedä oliko erittäin suuri virhe palata yhteen, aika näyttää. Ex eli nykyinen jaksoi esittää hyvin lyhyen aikaa olevansa muuttunut mies (luonnehäiriöinen), ja nyt huomaa, ettei terapiakaan auta häntä.
Olen palannut. Seurustelimme viitisen vuotta ja erosimme minun aloitteestani, kun ajattelin että haluan vielä elää sinkkuelämää. Tapailin toista miestä hetken kunnes tajusin tehneeni todella ison virheen. Onneksi ex oli halukas yrittämään uudelleen, ja nykyisin menee paremmin kuin seurustelun alkuaikoina, sillä saimme eron myötä puhuttua ja käsiteltyä ongemiamme ja epävarmuuksiamme. Minä opin ettei ruoho ole vihreämpää aidan toisella puolella, ja mies oppi panostamaan suhteeseen enemmän. Molemmat opimme olemaan avoimempia.
Eli aloittajalle neuvo: mieti alkuperäistä eron syytä? Onko se sama syy yhä, vai kenties poistunut/korjattavissa? Miltä itsestäsi tuntuu? Jos ette palaa yhteen, ja hän alkaisi seurustelemaan jonkun toisen kanssa, miltä se tuntuisi?
Kannattaa kysellä näitä kysymyksiä ja olla itselleen rehellinen. Kyllä sisimmissäsi tiedät, mitä haluat :)!
Kyllä, ei olisi kannattanut. Silkkaa ajanhukkaa koko suhde.
Olen palannut. Erosimme reilu kuukausi yhteenpaluun jälkeen. Kannattaa miettiä tarkkaan alkuperäisen eron syytä ja sitä, ovatko asiat muuttuneet eron aikana, vai ovatko samat ongelmat yhä jäljellä.
Eikö exä ole aina syystä exä.. Mieti tarkkaan.
Eikö exä ole aina syystä exä.. Mieti tarkkaan.
Olen ja se oli virhe. Olemme sittemmin eronneet.
Aina palattu-> sen jälkeen erottu lopullisesti
Olen palannut, seurusteltiin ensin kaksi vuotta. sitten erottiin uskottomuuden takia ja nyt vuosi yhdessä ja ensimmäinen lapsi tulossa(:
Täytyy miettiä tarkasti tulevaisuuden valinnat,oli aikoinaan aika painavat syyt erota vaikka itse päätöksen teinkin..
-ap
Palasin yhteen ja en suosittele.
Nyt erottu ja todella rumasti vielä eksän puolelta.
Eka erokin tapahtui eksän aloitteesta, mutta silloin oli asialliset välit lasten suhteen. Nyt on oikea persläpi suoraan sanottuna. Parempi olisi ollut, että ei yhteen oltaisi palattu.