Yläluokan statussymbolit
Mitkä ulkoiset asiat sitten erottavat yläluokan keskiluokasta? Onko yläluokalla statussymboleita?
Kommentit (12)
Golf, viinikellari ja oma suihkari.
Golf on kyllä nykyään tosi keskiluokkaista. Pooloa sen olla pitää. Viinikellarinkin pitää olla aika hyvä, että sillä voi hienostella.
Yläluokka saapastelee lähimarkettiin kuraisissa saappaissa ja repaleisissa vaatteissa, hevostilaltaan. Tai vetävät muutoin matalaa profiilia. Nousukkaat ja keskiluokka, joka yrittää ylemmäs, ovat niitä, jotka Stockalla liehuvat hajuvesipilvi perässään ja viimeisen päälle pyntättynä, tehden itsestään numeroa.
Golf on ylempää keskiluokkaa.
Viinitila, viinikellarit, kotikirjastot, perittyjen tyylihuonekalujen restaurointi, marjastus/sienestys ja puolukkapuuron/karviaismarjakiisselin keittäminen ovat yläluokan merkkejä.
Tuskin mitään "Yhtä" statussymbolia voi yleistää yleismaalliseksi yläluokan symboliksi. Sanoisin, että panostaminen harrastuksiin, oli se sitten matkustelu, veneily tai hyvät viinit, laadukkaat ruuan raaka-aineet, asunto hyvällä sijainnilla, kenties parempi auto tai merkkilaukku?
Ja vielä siis suomen yläluokkaa!! Keskiluokkakeskusteluhan oli sellasta parisataatonnia vuodessa tienaavien huttua.
Yläluokan varmin merkki on pystyynlahoava kotikartano, jonka ylläpito vie kaiken rahan, jota jollain keinolla pystyy ansaitsemaan. Tiedän, koska tunnen tätä väkeä (ja voitte uskoa, että en kadehdi). Ne, joilla on rahaa sen kartanon kunnostamiseen ovat jotain porvarisperheitä, jotka on vaan ostaneet sen kartanon korkeintaa pari sukupolvea sitten. Näitä wahlrooseja jne. Oikeat aateliset on nykyään köyhiä...
Yläluokka ei tarvitse statussymboleja, koska yläluokkaan ei voi nousta. Nousukkaita on tarve statuksen pönkittämiseen, ei yläluokalla. Toisaalta harva keskiluokkainenkaan oikeasti mitään pönkittää, ja tuskin mikään työväenluokkakaan. Ne, joilla on pyrkimys siirtyä luokasta toiseen, kaipaavat näitä statussymboleja. Ja yleensä ne symbolit juuri kirkuvat sitä, että joku yrittää olla jotain mitä ei ole.
No minä koen yläluokan ns. eliittinä, ihmisillä joilla on koulutusta ja varakkuutta, ja sitten on ne muutama harva suku, joilla on sitä oikeaa "taustaa" eli aatelinen tai vaikutusvaltainen suku, on vanhaa rahaa (jotka nekin on hankittu 1700-1900 luvulla), kiinteistöjä, yrityksiä jne.
Yläluokka/eliitti harrastaa hevosia, koiria, puutarhanhoitoa, veneilyä, mökkeilyä, marjastusta, sienestystä, korkeakulttuuria (taiteita ja tiedettä), golfia, matkustelua, urheilua. Saatetaan omistaa pieni viinitila Espanjassa, kilpahevosia, iso purjevene, puinen kesähuvila Porvoon/Pellingin/Turun/Hangon saaristossa, sen oman Töölön/Eiran/Katajanokan/Krunikan kivitalon kerrostalo-osakkeen lisäksi (käy myös muu kanta-kaupungin hyvät paikat, johon ei kuulu Kallio/Hakaniemi/Sörnäinen!). On sijoituksia ja osakkeita, on kiinteisöjä ja sijoitusasuntoja.
Eliitti ja yläluokka lukevat kirjoja, ovat kiinnostuneita korkeakulttuurista, pitävät yllä koulutustasoaan ja tietoteknistä osaamistaan, osaavat kieliä, usein hallitsevat myös jonkin soittimen soittamisen, kouluja on käyty; Sibelius-Akatemiaa, Hgin yliopistoa, ollaan akateemisesti koulutettuja.
Olen huomannut että käyvät usein kalliilla Mersuilla kirppiksillä ja Lidlissä :)
Tätä ketjua kyllä odotan innolla. Av-palstan mukaan kun kaikki täällä tienaa sen satatonnia vähintään vuodessa. No, minä en tienaa, joten en voi sen enempää osallistua keskusteluun.