Vanhentunutta suklaata myynnissä, uskaltaa ostaa ja syödä?
Bongasin eräässä kaupassa halvalla suklaalevyjä, joissa parasta ennen -merkintä on umpeutunut pari viikkoa sitten. Ilmeisesti tällaisten tuotteiden myynti on ihan ok, ei siinä mitään, mutta onko nuo vielä ihan kelvollisia syödä? Pari viikkoa ei ole sinänsä pitkä aika mutten viitsisi huonoksi mennyttä ostaa edes halvalla ja syödä väkisin.
Kommentit (9)
Miksi ostaisin vanhaa paskaa? Vaikka halvalla saisi.
Todennäköisesti on ihan syötävää. Mummoni tosin toi kerran puolivuotta vanhan konvehtirasian ja siinä oli kyllä kaikki toffee täytteet ihan kovettuneita ja marmelaadit käyneitä :D Se rasia meni roskiin. Mutta tuskin perussuklaa hetkessä pahenee.
Suklaa on tuoretuote, rasvat härskiintyy.
Uskaltaa, mutta hyvää ja tuoretta se ei enää ole. En maksaisi mitään.
Osta yks ja testaa maku.
Jos ok ja hyvää käy hamstraamassa.
Nojoo, jos rasva tosiaan härskiintyy, niin en ehkä osta sitten. Kyseessä on mun lempisuklaa ja on normaalihinnaltaa noin 30%. Siksipä tässä aatostelin.
Ja säästö se on pienikin säästö, eikö? ;)
[quote author="Vierailija" time="15.04.2014 klo 11:59"]
Uskaltaa, mutta hyvää ja tuoretta se ei enää ole. En maksaisi mitään.
[/quote]
Mistäs tiedät jos et ole maistanut?
AP tässä vielä: ostin suklaata kolme viikkoa sitten ja silloin se oli todella hyvänmakuista. Silloin oli siis viiko eräpäivään. Kertooko tuo nyt mitään nykytilanteesta?
Tuskin on miksikään mennyt. Eikös tuo parasta ennen -merkintä tarkoita sitä, että maussa saattaa olla muutoksia? Viimeinen käyttöpäivä vähän ehdottomampi.
Maistelemalla selviää :)