Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Helsingin kaupunki ja opettajien tupa

Vierailija
22.04.2014 |

Osaako joku täällä sanoa, että jos olen ollut kevään toisessa koulussa ja syksyn toisessa koulussa, niin miten tulospalkkaus eli tupa menee? Saanko puolet toisen koulun ja puolet toisen koulun tulospalkasta vai onko joku päivämäärä milloin se koulu tarkistetaan? Vai saanko vain jälkimmäisen koulun osalta syksyltä?

 

Helmi-intrassa tuo tieto näkyisi, mutta en pääse hallinnon koneelle.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä on tulospalkkaus opeille? Open vaimo kysyy...

Vierailija
2/4 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ainakin Helsingin kaupunki julkistaa aina etukäteen tupa-tavoitteet ja sitten niitä kohti koulut pyrkii sen minkä kukainenkin jaksaa. Joihinkin kouluihin tulee tonneja jakoon, toisiin kymmeniä tuhansia. Riippuu siis siitä, että miten on toteutuneet ne kaupungin määrittämät tulospalkkauksen perusteena olevat seikat.

 

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä ne perusteet? Vähän tukiopetusta, vähän kulutettu n

materiaaleja, ei ylimääräisiä sijaisopeja?.

Vierailija
4/4 |
22.04.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ne perusteet vaihtelee vuosittain, mutta esimerkiksi tämmöisiä, että opettajien pätevyys koulussa lisääntyy tai vaikka kuinka paljon on annettu samanaikaisopetusta tai kuinka paljon on annettu kulttuurikasvatusta tai ovatko rehtorit kouluttaneet itseään lisää.

 

Yleensä siis tilannetta pitää parantaa, ei kituuttaa. Edellytyksenä taisi kyllä olla myös se, että koulun omaa budjettia ei saa olla ylitetty.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi viisi kaksi