Liian laiha, APUA
Tahtoo naisellisemmaksi
Ongelmani on liika laihuus. Olen ollut aina hoikka, nyt 45kg (161cm) 34v ikää.
mulla on kolme lasta, joista nuorin vähän reilun vuoden. Tissit hävisivät kolmannen jälkeen kokonaan, jäljellä on enää nahkapussit, peppukin on vaan varjo entisestään.. jos vähän saa väkisin painoa nousemaan, se on mahassa, eikä muualla näy mitään. Syön reilusti, muu perhe voi hyvin, mies jopa lihoo syömällä siis ihan samoja ruokia kun mä. Liikun jopa liian vähän, kun pelkään laihtumista niin paljon. Hormonikierukka mulle laitettiin 9kk sitten... kokemuksia? neuvoja?
Kommentit (9)
Kokemusta ei ole alipainosta, mutta ei sitä liikuntaa ainakaan kannata pelätä. Kalorit vaan plussalle ja treeniä niin varmasti tulee muotoja sekä kaupan päälle hyvä kunto :)
Liikkuminen voisi ehkä nostaa ruoka-haluasi. Mäkin olen aina keikkunut tuossa BMI 18 väärällä puolella, olen pieniruokainen (luulin ennen syöväni paljon mutta vatsani vaan täyttyi niin herkästi että luulin täyteen tullessani syöneeni tarpeeksi), mutta urheiluharrastuksen myötä nousi ruokahalu ja sitä myötä painokin :) en ennen liikkunut lähes lainkaan, joten ei ihme jos kroppa ei "tarvinnut" ruokaa.
[quote author="Vierailija" time="12.04.2014 klo 17:24"]
Syön reilusti.... //Liikun jopa liian vähän, kun pelkään laihtumista niin paljon... // kokemuksia?
[/quote]
Ekaksi, sä et syö _tarpeeksi_ reilusti jos paino ei nouse. Syö kunnon ruokaa, lihapullia ja perunamuusia tms, voit unohtaa kaikki kaloripirtelöt ja karkit, niillä saat vaan selluliittia ja sisäelinrasvaa. Eli kunnolla sitä biiffiä nassuun, venytät vatsalaukkuasi ja totutat sen siihen, että ruokaa tulee säännöllisesti 5-6x päivässä.
Tokaksi, vaikka ruokailu on pääasia niin voit alkaa urheilemaan, näin ollen kasvatat lihasta harjoittamillesi alueille ja saat muotoja. Punttisali on paras tähän tarkoitukseen jos oot oikeesti valmis kovaan duuniin.
Mä oon sua 1-2cm lyhyempi ja painan noin 53 kg. Pari vuotta sitten olin jotain 47kg, kamala luuranko ja kiukutti kun kroppa ei tuntunut hyvältä. Sitkeesti vaan aloin lapata sitä ruokaa naamariin, myöhemmin aloitin punttailun. Nyt hyvässä muodossa ja matka jatkuu. Ja ihan älytöntä, miten helppoa se loppujen lopuksi on: kunnon ruokaa ja treenailua, ei mitään vippaskonsteja. Tsemppiä!
ap: Kiitos hyvistä neuvoista. Joka tuutti on kyllä täynnä laihdutusvinkkejä, eikä tälle ongelmalle löydy ihan ymmärtäjiä... yleensä saa kuulla vaan kommentteja et oo tyytyväinen, saat syödä mitä huvittaa jne. Tää on kuitenkin ihan oikeesti ongelma, ei ole kiva näyttää pikkupojalta, kun haluaisi olla naisellinen. Kaikki vaatteet, siis ne xs kokoisetkin roikkuu päällä, eikä alusvaatteita meinaa löytää sopivia millään.
Mä pelkään sitä, et jos alan taas liikkua paljon ja treenata, niin alan näyttää kike elomaalta... mulle tulee herkästi lihaksia varsinkin yläkroppaan, mutta sitten näytän ihan epäsuhdalta.. tää tietty kuulostaa pinnalliselta, mutta voi kun sais ees vähän tissejä ja peppua, eikä vaan römppämahaa.. Pitää varmaan alkaa laskee kaloreita, että sais varmasti tarpeeks ja vielä hyviä kaloreita.
[quote author="Vierailija" time="12.04.2014 klo 18:50"]
Mä pelkään sitä, et jos alan taas liikkua paljon ja treenata, niin alan näyttää kike elomaalta... mulle tulee herkästi lihaksia varsinkin yläkroppaan, mutta sitten näytän ihan epäsuhdalta.. tää tietty kuulostaa pinnalliselta, mutta voi kun sais ees vähän tissejä ja peppua, eikä vaan römppämahaa.. [/quote]
Jos syöt + treenaat kunnolla, saat muodot haluamiisi paikkoihin. Rasva kerääntyy naisella rintoihin, peppuun ja valitettavasti myös vatsaan. Nyt unohdat ihmedietit ym ja perusruokavalio kuntoon.
Ja jos mikään ei auta, eikä peppuun tai tisseihin tule täytettä, niin ole oikeasti iloinen ja ylpeä vartalostasi. Olen jo usean vuoden etsinyt kaltaistasi naisvartaloa, koska sellainen vain innostaa ja haluttaa.
Meillä kaikilla on omat mieltymyksemme ja tosi moni on kanssani samaa mieltä.
mies yli 40v
Puppua jokaiselta että ei liho vaikka kuinka söisi. Ellet ole vakavasti sairas, siispä lääkäriin äläkä täällä muuta enää sepittele. Nimim hoikka.
Kasvata lihasta, tai ainakin yritä. Syö proteiinia vähintään 70 g päivässä ja tee lihaskuntotreeniä kovilla vastuksilla. Muutenkin pidä kalorit plussan puolella. Perusliikkeet kuten kyykyt, maastavedot, punnerrukset ja leuanvedot ovat tehokkaita.