Mikä on hyvää tässä päivässä?
Tällä palstalla on sula mahdottomuus luoda ketjua johon tulee vain positiivisia kommentteja, mutta yritetään. Katsotaan monta saadaan ennen kuin joku elämäänsä turtunut tulee pilaamaan tämän. Veikkaan yhtä.
Kommentit (17)
Tätä päivää ei ole ihan hirveästi ehtinyt vielä kulua, mutta ainakin se, että ollaan kotona! Oltiin pääsiäisreissussa koko perhe, ja vaikka se oli kivaa, tuli vähän sellaisen reissussa rähjääntynyt olo. Varsinkin eilinen kotimatka oli tuskaa. Oon raskaana ja mulle tulee välillä tosi huono olo, ja eilisellä kotimatkalla sain kokea tuota huonoa oloa reippaasti.
Me ollaan tässä lapsen kanssa aamupalalla, mies vielä nukkuu.
Ei tartte mennä töihin, sain herätä ilman kelloa (köllin vieläkin sängyssä) ja saan viettää vielä aikaa mulle rakkaiden ihmisten kanssa kiireettä (mikä arkisin on mahdottomuus).
Nää pitkät juhlapyhät ovat pätkätyöläiselle henkireikä!
Upea sää, tänään mennään eväsretkelle katselemaan miten keväinen luonto venyttelee talven pois. Valkovuokot, keltavuokot, sinivuokot kukkii :)
Flunssa alkaa olla väistynyt ja olo on ekaa päivää hyvä! Myös miehen kuume on ilmeisesti pois, joten jaksetaan paremmin touhuta lastenkin kanssa. Kaunis päivä!
Perhe, niinkuin aina. Aurinko paistaa. Aion tehdä pääsiäisherkkuja. Pidän pyhäpäivistä (joulu, pääsiäinen, juhannus ...). Liikutuin kun kuulin Ylen Radio 1:ssä rukoushetken Jämijärven lentoturman uhrien muistoksi; pappi puhui hyvin.
Eilinenkin oli hyvä päivä, olimme kylässä ja kävelimme ilta-auringossa kotiin rantatietä.
Nyt on vasta aamu, päivä voi vielä parantua tästä. :)
Lasten setä grillaa meille ja lapset odottavat sitä innolla. Miehen koko suku on koolla ja se on sen verran harvinaista, että aika mukavaahan se on.
Ei ole krapulaa! En tosin ole ihan varma että olenko vieläkin humalassa. Ja joku jätti tänne pussin sipsejä niin voin niitä mutustella sitten jos se iskeekin.
Hidas herääminen, aamiainen auringossa, lenkille ja teinin kanssa leffaan. Monta syytä hyvään päivään :)
Äiti tulee kylään. Odotan jo että pääsisin hakemaan, mutta puoleen päivään pitää malttaa odottaa :-D
Se että pääsen kohta nukkumaan. Tulin töistä kotiin kaksi tuntia sitten ja nyt vaan odottelen, että mies saa lapset syötettyä ja sitten lähtevät sukuloimaan koko päiväksi. Talo hiljenee, laitan tulpat korviin ja laput silmille ja vetäydyn peiton alle nukkumaan. Ajattelin nukkua ainakin 10 tuntia, eli todellisuudessa saan nukkua ehkä 8.
Tämä päivä tulee olemaan täysin erilainen kuin odotin! Naapurin mies soitti klo 9 ja kysyi voiko jättää 8v poikansa meille hoitoon. (Lähti mieheni kanssa "asioille" luulen että terassille :P ja pojan äiti on jossain missä lie?!?) Mä en ehtinyt sanoa yhtään mitään ja naapuri heitti korvaukseksi 20 €. mun kouraan ja lähti.
Ainoa vain että olen täällä vauvani ja koiran kanssa kotona ja nyt mun pitäisi keksiä mitä tehdään. Ajattelin että mennään tilaamaan sillä 20 €:llä pizzaa ja limua ja ulos viltille nauttimaan vauvan, koiran ja naapurin lapsen kanssa. Mulla olisi ollut muita suunnitelmia tälle päivälle, mutta ehkä sitten tuppaan vastineeksi vauvani joskus heille hoitoon.
Ei töitä. Vihaan työtäni ja sitä esinaishuoraa!
Aurinko! Ja upouus jättitrampoliini pihalla! Oon ottanu shortseissa ja topissa koko päivän aurinkoa, lapset pomppii kolmatta tuntia. :D Välillä käyvät hörppäämässä vettä ja jatkavat sitten pomppimista. Rakastan näitä kiireettömiä päiviä! :)
Se, että maanantaina on vapaapäivä. Ja että tietää jaksavansa työviikon paremmin, kun on vain 4 työpäivää.
Teinin jääkiekkokausi päättyy tänään ja se tietää ehkä viikkoa tai kahta ilman harkkakuskauksia. Ihan luksusta.
Aurinko paistaa :)