Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Laihdutuksesta huono olo

Vierailija
10.02.2014 |

Aloitin laihduttamisen pari viikkoa sitten ja painoa pudonnut noin2kg. Lähtöpaino 98kg. Olo on ollut koko prosessin aikana kehno. Ensin vaihdoin vaalean höttöleivän ruisleipään, sillä seurauksella että vatsa monta päivää kipeä. Vasta nyt voin paremmin syödä ruisleipää ilman tunteja kestävää kurninaa ja "kramppeja".

 

Karkit ja pullat ym herkut olen jättänyt kokonaan kun aikaisemmin söin joka päivä ainakin 100-150g karkkia, toisinaan päälle myös pullaa tai muita leipomuksia.

 

Ruokaa olen aina syönyt kohtuudella eli verrattuna 70kg mieheni annoskokoon ihan samaisen määrän. Nyt olen vähentänyt hieman esim riisistä mutta lisännyt hieman salaatin määrää. Aamut on aina olleet ongelmallisia kun aina kiire ja aikaisemmin söin valmis pasteijan/pari karjalanpiirakkaa tms. Nyt olen korvannut tuon banaanilla ja hedelmäsoseilla.

 

Miltä tuo teistä kuulostaa? En siis ole laihtunut nopeasti tai tehnyt radikaaleja muutoksia ruokailuun. Siitä huolimatta olo on ollut tosi kehno. Välillä paleltaa, yleinen jaksaminen nollassa, niveliä kolottaa ja sormet ihan turvoksissa. Varsinaista nälän tunnetta en tunne. Mitä tehdä toisin? Liikuntaa en voi juuri lisätä sillä olen siihen ei yksinkertaisesti arjen keskellä ole aikaa. Minulla ei ole myöskään rahaa ostella jotain ateriakorvikkeita tai muita laihdutusvalmisteita. Ruoan pitäsi olla mielellään sellaista että lapsetkin voisi sitä syödä koska resurssit ei riitä valmistamaan montaa eri ruokaa.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
10.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syötkö proteiinia? Esimerkiksi raejuustossa tai rahkassa on proteiinia mutta kuitenkin vähän kaloreita. Sopii hyvin välipalaksi.

Vierailija
2/6 |
10.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä jokin psyykkinen juttu? 100-150g karkkia/herkkuja päivässä kuulostaa tunnesyömiseltä ja nyt on sitten vähän epämukava olo kun niitä ei ole tarjolla. Yritätkö päästä ketoosiin tai vähentää hiilareita? Se ainakin auttaisi makeannälkään ja piristäisi energiatasoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
10.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syö enemmän aamulla, nouse vaikka vähän aikaisemmin että kerkeät. Vaikka lautasellinen kaurapuuroa, 1rkl rypsiöljyä sekaan, päälle raejuustoa ja vähän mehukeittoa - on hyvää! Kun on syönyt kunnolla niin ei tee niin mieli herkkujakaan ja elimistö pysyy käynnissä. Tuo on hyvä kun olet lisännyt kasviksia ja vähentänyt riisiä. 

Voi olla että ns. sokerikoukkukin tekee sinulle tuota huonoa oloa. Kun on tottunut syömään sokerista ja rasvaista, niin elimistö pistää hanttiin. Mutta uskon että se helpottaa kyllä pian. Muista kuitenkin syödä tarpeeksi, olet painavampi kuin miehesi joten viet enemmän energiaakin. Esim. 100g lihaa ruualla on sopiva määrä, lisäksi vähän riisiä, salaattia niin paljon että nälkä lähtee.

Tsemppiä laihdutukseen! 

Vierailija
4/6 |
10.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

ap vastaa: En tiennyt edes sellaisesta kuin ketoosi ennen kuin äskettäin googlasin. Tuntui vaan maalaisjärjellä jättää valkoinen riisi, pasta ym vähemmälle kun ei niissä ole edes vitamiineja. Liha jota käytän on vähärasvaista ja mies mulle sanonut että lihaa syöden ei tarvitsisi kärsiä näläntunteesta.

 

Joo, on varmaan tunnesyömistä ollut minulla. Nyt litkin teetä kuppitolkulla kun ei ole sitä karkkia.

 

Vierailija
5/6 |
10.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaisi minusta tehdä vähemmän radikaaleja muutoksia. Esim. jos yleensä haluaa laskea hiilarimäärää ruokavaliossa (ei ole pakko) se kannattaa tehdä hitaasti ja varovasti, koska radikaalit muutokset aiheuttaa yleensä ikäviä oireita. Kroppa on tottunut pitämään verensokerin tasaisena sitä kautta, että saa usein ruoan kautta sokeria, ja nyt jos sitä ei niin saakaan, tulee huono olo. 

 

Suosittelisin kokeilemaan sitä, että otat niitä hiilariruokia vähän enemmän mukaan, ehkä vähän herkkujakin, ja vain asteittain vähennät niitä, jos ylenesä haluat. Itse laihdutin kyllä onnistuneesti 23 kg ihan syöden "höttöhiilareita" vapaasti, joten on sekin mahdollista...

Vierailija
6/6 |
10.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ruisleivästä tulee maha kipeäksi niin miksi et jätä sitäkin kokonaan pois? Ei leipiä ole pakko syödä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi seitsemän kolme