kelpaisiko voimassa oleva työsopimus todistukseksi?
Olen hakemassa opiskelemaan ja keräilen työ- ja opiskelutodistuksia. ne pitää lähettää 9.4 mennessä koululle.
Nykyisestä työstä, mistä minulle on kertynyt kokemusta 5.5 vuotta, minulla ei todistusta löydy. Saisin sen pomiltani, mutta en haluaisi vielä kertoa, että halajan opiskelemaan.
kelpaisiko siis hakutoimistolle nykyisen työn työsopimus todisteeksi, että alalta on kokemusta? Tämän nimittäin laskin mukaan sähköiseen hakemukseen.
Soitan joka tapauksessa johonkin tuosta asiasta huomenna, mutta kaipaisin teidän kokemusta tai tietämystä asiasta.
Kommentit (8)
Yhteen koulutukseen, mihin hain, pitää todistaa jo nyt hakemuksessani olevat työkokemukset ja koulutustustat. Tämä ilmenee opinahjon nettisivulla.
Ap
Voimassa oleva työsopimus pitäisi olla ihan kelvollinen todistus työkokemuksesta.
tyosopimus kertoo kylla milloin tyotekija aloitti mutta ei sita milloin lopetti - lopetuspaivahan voi olla milloin vain, vaikka pari paivaa aloituspaivan jalkeen
Ei kelpaa työsopimus. Eihän koulu voi tietää, mitä työsopimuksen solmimisen jälkeen on tapahtunut - jos vaikka lopetit koeajalla tms.? Oletko töissä niin pienessä paikassa, että joudut pyytämään työtodistuksen pomolta? Vai onko teillä erikseen joku hr-ihminen, jolta saisit todistuksen myös? Ilman siis mitään arvioita, vaan tittelisi ja päivämäärät.
Tai keksisitkö jonkun muun syyn, jonka sanoa pomolle jos hän sitä kysyy? Esim. pankki, vakuutusyhtiö taivuokranantaja joku tarvitsisi työtodistuksen?
Me teemme HR:ssä tällaisia aika usein eli "väliaikaisia" työtodistuksia joissa ainoastaan kerrotaan, että henkilö se ja se on ollut meillä työsuhteessa siinä ja siinä tehtävässä niin ja niin kauan.
Ja näistä ei siis esimiehelle mene tietoa.
Tarvitset väliaikaisen työtodistuksen. Mä hain kanssa erääseen koulutukseen noin ja se koulutus oli sellainen, että sen pystyi tekemään työn ohessa. Eli työnantajan ei tarvitse tietää haetko millaiseen koulutukseen.
[quote author="Vierailija" time="26.03.2014 klo 18:39"]
Me teemme HR:ssä tällaisia aika usein eli "väliaikaisia" työtodistuksia joissa ainoastaan kerrotaan, että henkilö se ja se on ollut meillä työsuhteessa siinä ja siinä tehtävässä niin ja niin kauan.
Ja näistä ei siis esimiehelle mene tietoa.
[/quote]
Itse kanssa hakemassa kouluun, johon on ehtona vähintään 3 v työkokemus, joten todistus pitää olla jo hakiessa. Meillä ei ole mitään HR:iä pikkufirmassa, joten pomolta pitää kysyä. Itsellä siis sama ongelma kuin ap:lla. Mä ajattelin pyytää työtodistusta asuntolainan hakemista varten, itse asiassa sekin on ajankohtaista.
Missä ihmeessä pitää esittää paperit ennen kuin saa opiskelupaikan? Yleensä ne otetaan mukaan vasta sitten, kun paikka on saatu ja se mennään varmistamaan ja todistetaan, että sähköinen hakemus on oikein.