Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Luottamuksen pettäminen - loukkaantuisitteko?

Vierailija
29.12.2013 |

Jouduin burn outin takia sairauslomalle työstäni. Kerroin siskolle, ja käskin olemaan kertomatta "muille" (eli siis ei kenellekään). Tapasin yhteisen ystävämme, joka selvästi tiesi asiasta, vaikkei suoraan sanonutkaan. Ei kysynyt työstä suoraan mitään ja vältteli muutenkin suoria, henkilökohtaisia kysymyksiä. Mitä teen, kysynkö suoraan siskolta, onko kertonut ja jos myöntää, suutun hänelle? Entä jos ei myönnä? vai annanko vaan olla? Se, että kertoo muiden asioita, ei mielestäni ole ok varsinkin kun erikseen kielletäänä niin tekemästä.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
29.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

No kyllä sinuna kysyisin suoraan asiasta ja loukkaantuisin. Tuo on sen verran herkkä asia, että siitä ei sovi puhua jos on erikseen näin pyydetty. Eikä oikeastaan hyvän ystävän tai siskon kohdalla pitäisi edes pyytää, vaan pitää pystyä luottamaan että toisella on sen verran ymmärrystä, ettei tuollaisista puhu muille. Sinuna sanoisin suoraan siskolle, että olen hyvin pettynyt, enkä tule toiste luottamaan häneen tällaisissa asioissa. Välejä en laittaisi poikki, sisko on kuitenkin sisko, mutta pitäisin kyllä visustin puhumasta hänelle enää mitään mitä en halua muiden tietävän.

Vierailija
2/2 |
29.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siskosi on sinusta varmaankin huolissaan ja siksi kertoi yhteiselle tuttavallenne, mutta väärinhän se kertominen silti on kun nimenomaan kielsit. Puhu siskolle ja sano suoraan, että loukkaannuit. Tee selväksi että hän toimi väärin, mutta mihinkään suurempiin draamoihin ei varmaankaan ole aihetta. Koeta sanoa asiasta jotenkin jämäkästi mutta asiallisesti. Asia kannattaa todellakin ottaa puheeksi heti, koska muuten se jää varmasti vaivaamaan.

 

Ollessani nuorempi äitini varmaankin kertoi tutuilleen yhtä sun toista minun asioistani: mielenterveysongelmat, mokailut, ylilyönnit, lääkitykset. Tosi "kiva" nähdä äidin ystäviä, kun ei tiedä kuinka paljon kukin tietää. Ymmärrän toki, että äiti kokee joskus tarvetta puhua jonkun kanssa, mutta puhuisi sitten vaikka isän kanssa, tai terapeutin. Ne ihmiset joille äiti minun asioistani puhui/puhuu ovat nimenomaan hänen ystäviään, eivät minun. Silloin joskus sanoin kyllä äidille, etten pidä siitä kun hän kertoilee asioitani muille. Kuitenkin jotenkin tuntuu etten selittänyt asiaa kunnolla, enkä viitsi ottaa asiaa esille nyt vuosien jälkeen. Elämässäni on ihan liikaa draamaa jo muutenkin.

 

Siskosi teki väärin pettäessään luottamuksesi, mutta sentään hän päätti kertoa asiasta jollekin, joka on teidän molempien yhteinen ystävä. Ja tämä yhteinen ystävä on myös varmasti huolissaan. Puhukaa asiasta.

 

Kaikkea hyvää.

 

 

 

 

 

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla