Varvas meni valkoiseksi, kylmäksi ja tunnottomaksi - mitä tämä on?
Kommentit (14)
Tuota, kannattaa kuitenkin mennä fysioterapeuttille. Nimittäin siinä on sellainen ouoli, että joku hermo tai veriduoni jossain on pinteessä ja sitä myöten paitsi tähän varpaaseen ei verikulje myöskään nivelten rustoihin. Se pinne saattaa olla vaikka polvessa tai lonkassa ja jos kaikki sen alapuolella olevat nivelet jää huonolle aineenvaihdunnalle, iskee muutaman vuoden päästä nivelrikko. Fyssari neuvoo siihen pari ihan yksineretaista liikettä, (joista ei edes tule hiki) ja pelastaa sun keski-iälle. monta liikuntakykyistä vuotta.
Eh, en ymmärrä miten fyssari voisi auttaa tuon raynaudin kanssa. Olen ihan hyväkuntoinen kolmikymppinen, harrastan juoksua jne... Ei mulla jatkuvasti ole varpaat valkoisina, vaan harvakseltaan ja puolisen tuntia kerrallaan. Ap
Ei ole kyse siitä, miten hyväkuntoinen olet tai miten säännöllisesti liikut, vaan siitä, että jotain on jäänyt pinteeseen ja siksi isneen aihdunta sun jaloissa on häiriintynyt ja se pitää saada toimimaan uudedtaan. Siihen on olemassa ihan tietyt liikkeet, joilla tiettyihin niveliin ohjataan verenkiertoa, jakuten sanottu, kyse ei ole liikkeiden raskaudesta vaan oikeanlaisuudeta.
Itse kärsin samasta. Tosin varpaiden lisäksi myös osa sormista menee valkoiseksi kylmässä lähes aina.
Ekan kerran tämä ilmeni joskus parikymppisenä ja nyt kolmekymppisenä on lisääntynyt, mutta en ole asiaa tutkituttanut kun ei ole mitään muuta huolestuttavaa oiretta ollut.
Tuon 11/13 lukihäiriöisen jutuissa ei ole päätä eikä häntää.
Verenkierto häiriö. Koita jumpata jalkaa. Tee varpaille nousuja ja pyörittele nilkkoja.
Kiitti 5, näyttääkin ihan samalta kuin nuo jotkut kuukelin kuvahaussa. Hmm, pitääkö mennä lääkäriin vai annako vaan olla? Nyt on jo väri palautunut varpaaseen. T: ap
[quote author="Vierailija" time="25.01.2014 klo 19:42"]
Kiitti 5, näyttääkin ihan samalta kuin nuo jotkut kuukelin kuvahaussa. Hmm, pitääkö mennä lääkäriin vai annako vaan olla? Nyt on jo väri palautunut varpaaseen. T: ap
[/quote]
Raynaudin oire voi olla oire jostain (minulla epäilty Sjögrenin syndroomaa) mutta jos mitään muita oireita ei ole, niin se on yleensä harmiton. Kannattaa vähän Googlailla. Luultavasti ei ole mitään syytä huoleen, ja kohtaukset menevät joka tapauksessa itsestään ohi kun jalka lämpenee.
Raynaud. Googlaa ja katso oireet. Se voi olla "hyvänlaatuista" eli aika monella meistä satunnaisesti joko varpaissa tai sormissa. Menee ohi itsestään. Toisinaan se liittyy taas aineenvaihdunnan sairauksiin, mutta niiden tapauksessa raynaudin oire on ko sairauden lievimpiä haittoja. Tupakointi jälleen kerran pahentaa asiaa.
Ei tartte mennä lääkäriin, raynauds on aika yleinen, joku 20% kärsii siitä. Jos siis muita oireita ei ole. Lämmintä pitää muistaa laittaa päälle, koska se valkoisuus on siis iskeemiaa eli se varvas kuolee jos jätät sen liian pitkäksi aikaa valkoiseksi, tyyliin kuudeksi tuntia. Jumppaamiset ei kyllä pahemmin auta, varpaat voi olla valkoiset vaikka muualla valuisi hiki. Ainakin mulla on niin. Kahvin juominen ja syömättömyys pahentaa oireita.
Ap palaa aiheeseen googlailujen jälkeen. Olen ymmärtänyt, että primaari raynaud olisi perinnöllistä ja vaaratonta, mutta näin aikuisella iällä ilmaantuva voisi viitata johonkin taustasairauteen. Minulla onkin ollut joitain oireita (ihottumaa, aurinkoihottumaa, yksi moniniveltulehdus) joita joissain noissa listoilla mainitaan, mutta suurimman osan elämääni olen ollut oireeton tai niin vähäoireinen ettei ole tarvinnut lääkäriä vaivata.
Onkos täällä muita joilla on aikuisella iällä alanut raynaud ja mitä teitte sen kanssa? Tarkoitan, oliko vain harmiton juttu, vai löytyikö taustalta jotain?
Minulla on tuo varpaitten valkoisuus ollut todennäköisesti muutaman kerran tänä talvena kylmässä.