Keksikää lastentapahtumia pienelle paikkakunnalle.
Ihan mitä vaan realistista. Inhottaa, kun täällä ei ole mitään lapsille ja olisin valmis järjestämään niitä.
Vauvakino, lastenjuhla..?
Anteeksi tönkkö aloitus, mutta en oikein pidä puhelimella näppäilystä.
Kiitos! :)
Kommentit (4)
Meidän pikku paikkakunnalla toimii MLL, joka on vuosien saatossa järjesänyt mm.taikuriesityksiä, lastenorkestereiden esiintymisiä, kiertävien teattereiden esiintymisiä ja bussiretkiä johonkin esim isompaan teatteriin. Myös kotikutoisempia lastentapahtumia on ollut joissa on ollut temppuratoja, kasvomaalausta yms.
Laskiaisjuhla, muita lumileikkejä, ja makkaranpaistoa yms. Napakelkka jäälle. iltahiihto pimeällä siten, että on jäälyhtyjä valaisemista yms.
Onko aina pakko reippailla ulkona? Kenelle käy Kasvomaalaus?!
* Nukketeatteri.
* Sormimaalaus, semmoinen missä saa sutata isolla porukalla vauvasta vaariin.
* Lastenkonsertti tyyliin Frööpelin palikat tai Yhden Joukon Orkesteri.
* Joku satujuttu, vaikka kirjastoon vierailevia saduttajia.
* Lastenpolku johonkin metsään, siellä voisi olla välillä jotain yllättäviä leikkipaikkoja tai tehtäviä tms.
* Yleinen luistelukerho tai uimakerho. Moni harrastus ainakin täälläpäin on sellainen, että harjoitellaan veren maku suussa viisi kertaa viikossa. Ei ole semmoista hauskaa ja rentoa kerran-viikossa-meinikiä laisinkaan.