Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

30v ja ihan loppu työelämään

Vierailija
03.02.2014 |

Mä ne oikein tiedä miten tämän tänne kirjoittaisin ja muotoilisin, mutta tosiaan kuten otsikko sanoo, olen jo aivan kyllästynyt työelämään ja kaikenmaailman "peleihin" työpaikalla.

 

Kaikki tuntuvat pelaavan omaan pussiin, valehtelevat ja juoruavat minkä kerkeävät. Ketään ei koskaan auteta ja astutaan ns. muiden päälle, jotta itse kurkottaisi korkeammalle. Esimiehet on valittu asemaansa lähinnä sen takia, että ovat olleet firmassa pisimpää. Harvalla esimiehellä tuntuu olevan minkäänlaista korkeamman asteen tutkintoa, saatikka mitään muuta kokemusta/tietoa/näkemystä esimiestyöskentelystä. Etenkin naiset esimiesasemassa ovat yleensä pahinsa schaissea mitä tiedän- ja oikeasti harmittaa sanoa tämä. Piiri pieni pyörii ja pahimmat takapuolennuolijat siinä hyörii..

 

Mä olen itse lopettanut kaikenmaailman suosittelut ja avustamiset. Huomasin, etten itse koskaan kostu tästä milläänlailla. Tajusin, että olen auttanut niin montaa tuttua ja kaveria saamaan esim. jonkun työpaikan, mutta nämä eivät ole koskaan auttaneet minua mitenkään. Eivät edes kiittäneet. Ja silloin kun minä tarvitsisin vastapalvelusta tai apua... Arvaattekin ettei sitä kannata odottaa! Pelaan siis tästä lähin myös vain omaan pussiini.

 

Olen mys huomannut vähän liioittelevani esim. koulutustani tai tietotaitoani. En edes näe pientä totuudenmuuntelua kovin vääränä, koska en ole näille työpaikan ääliöille mitään velkaa. Oikeastaan vaan nautin kun näen, että joku on selvästi kateellinen tai tuntee olevansa minua huonompi.

 

Olen niin loppu tätä epäinnovatiivista ja surkeaa työpuurtamista. Tekisi mieli myyd kaikki ja muuttaa Thaimaahan asumaan. Myydä kylmää kokista rannalla. Miten jaksan vielä seuraavat 30v?

 

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
03.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiedän tunteen. Ikää 35, monta työvuotta takana. Työt alkoivat tympiä, samoin kaksinaamaiset työkaverit ym. Tulin onneksi raskaaksi, jäin äitiyslomalle ja sen jälkeen olisi tarkoitus olla ainakin pari vuotta hoitovapaalla. Olisiko sinulla mahdollisuus ottaa virkavapaata ja mennä Thaimaaseen vaikka pariksi kuukaudeksi?

Vierailija
2/6 |
03.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ota mut mukaan :) Ajauduin ehkä vähän sattuman kautta ja ajattelemattomuuttani erittäin kilpaillulle alalle, jossa oman edun tavoittelijoita ja selkään puukottajia riittää. Vakinaisia työpaikkoja tällä alalla on koko maassa muutama kymmenen ja kaikki tappelevat jopa vuoden pätkistä verissäpäin. Porukkaa on paljon jonossa kyttäämässä aina seuraavaa avautuvaa tilaisuutta. Koska porukka on niin pieni, jokainen tuntee toisensa ainakin jotain kautta. Osa luovuttaa ja menee suosolla alemman tason hommiin. Haluaisin vaihtaa alaa kokonaan, mutta en teidä mihin. Ikääkin on jo kohta lähemmäs 40!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
03.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muakin tympii työelämä! 

Vierailija
4/6 |
03.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hmm ja kumma kyllä tämä sama universaali paskailmiö toistuu työpaikasta toiseen. En usko, että on kovin alaan sidottu. Oon niin loppu!

 

Taidan myydä kaiken ja lähteä matkailemaan. Tuikkaan ton maisteritutkintopaperin tuleen. 

Vierailija
5/6 |
03.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="03.02.2014 klo 23:18"]Ota mut mukaan :) Ajauduin ehkä vähän sattuman kautta ja ajattelemattomuuttani erittäin kilpaillulle alalle, jossa oman edun tavoittelijoita ja selkään puukottajia riittää. Vakinaisia työpaikkoja tällä alalla on koko maassa muutama kymmenen ja kaikki tappelevat jopa vuoden pätkistä verissäpäin. Porukkaa on paljon jonossa kyttäämässä aina seuraavaa avautuvaa tilaisuutta. Koska porukka on niin pieni, jokainen tuntee toisensa ainakin jotain kautta. Osa luovuttaa ja menee suosolla alemman tason hommiin. Haluaisin vaihtaa alaa kokonaan, mutta en teidä mihin. Ikääkin on jo kohta lähemmäs 40!

[/quote]

Täällä täsmälleen sama tilanne :( Vihaan alaani yli kaiken!

Vierailija
6/6 |
03.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

"ihanaa" kuulla etten ole ainut! Minulla on "surkea" hoitajan tutkinto vain lukion jälkeen ja olen kuollakseni kyllästynyt koko hoitoalaan!! Surkea palkka, surkeat työolot, kun hoitajia on liian vähän ja hoidettavia tulee koko ajan lisää... työkaverit kaksinaamaisia vaikka on niitä mukaviakin.

Ei kiinnosta yhtään, ei sitten pätkääkään ja vielä pitäisi muka 30 vuotta jaksaa!?! EI kiitos!! Yritän koko ajan kouluttautua muualle tai saada töitä muulta alalta, mutta ei ole vielä tärpännyt.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän seitsemän kaksi