äidit: mistä olette löytäneet äitikavereita?
Mistä olette löytäneet äitikavereita ?
Meillä reilu puolivuotias vauva , ja kaipaisin äitikavereita...
Perhekerhossa ollaan käyty muutama kerta.. Kaipais kahvitteluseuraa mutta mistä sellaista löytäisi
Kommentit (32)
Missä päin asut (ei tarvitse sanoa tarkkaa gps-sijaintia tietenkään, kunhan suurinpiirtein)? En nimittäin ole löytänyt ainakaan vielä mistään äitikavereita.
Täällä sama juttu, pohjois-savossa asustetaan (en ole ap).
Asun pk-seudulla.. Täällä tosi paljon toimintaa, mutta toisaalta vaikea löytää minne menisi... Olisikohan Helsingin keskustassa esim jotain toimintaa...
Minäkin olen utelias vajaan vuoden ikäisen lapsen äiti, en myöskään ole oikein onnistunnut löytämään mamma seuraa. Olen tässä välillä pohtinut että olenko niin epäsosiaalinen ärsyttävä vai muuten vaan vähän vajokki kun olen hirveän huono luomaan ystävyyssuhteita.
Itse löysin vauvakahvilasta ja vauvamuskarista.
Itse löysin vauvakahvilasta ja vauvamuskarista.
Joo, tulee kieltämättä tunne että oisi jotenkin "vajokki" kun ei niitä äitikavereita ole siunaantunut :P Asutaan pääkaupunkiseudulla.
Toiminta on mukavaa päivisin, mutta ei "jaksaisi" kaikkialla ravata, jos ei kehenkään sitten sen syvemmälti tutustu.. Olisi kiva vaihdella omia kuulumisia ja puhua muustakin kuin kakkavaipoista :D
ap
Perhekerhosta, puistosta, muskarista, luistinkentältä, mistä vaan.
En mistään. Tosin en siitä nyt muita syytä kuin itseäni. En halua käydä missään perhekahviloissa kun en introverttinä kestä mitään mammalaumoja. Minulla on kyllä jokunen ystävä joilla on lapsia, mutta nämä asuu 500km päässä niin ei ihan usein kahvitella. Muutin siis viisi vuotta sitten toiselle paikkakunnalle.
Ystävien saaminen on vaikeaa. Kun voisi suoraan hypätä siihen vaiheeseen kun on jo ystävä ilman sitä vaivaannuttavaa tutustumisprosessia. Etenkin kun ei se vaivaannuttava tutustumisprosessi edes takaa, että siitä mitään ystävyyssuhdetta syntyy. Niin harvojen kanssa ystävyyskemiat edes kohtaa.
Asun Helsingissä ja vaikka kävinkin vauva-aikana mm. muskarissa ja varsinkin kesällä kärvistelin leikkipuistoissa, niin olen todella yksin. Jotenkin tuntui, että suurimmalla osalla on jo omat jenginsä ja ne yksinäisetkin, joihin yritin ottaa kontaktia, eivät vaikuttaneet kamalan kiinnostuneilta. :D Tiedän, että olisi pitänyt olla aktiivisempi, mutta olen sen verran ujo, etten osaa luontevasti höpötellä jokaiselle vaunuja/rattaita työntelevälle.
Vauvamuskarista ja puistosta. En tosin löytänyt sellaisia ystäviä joiden kanssa ystävyys olisi kestänyt mutta sen ajan kuitenkin mitä lapset olivat pieniä ja itse olin äitiys -ja hoitovapaalla.
En ihan hirveästi kaipaa äitikavereita, mutta yksi äitikaveri asuu samalla kylällä ja olemme sitä kautta tutustuneet. Lisäksi käyn perhekerhossa ja olen siellä tutustunut vähän enemmän yhteen äitiin ja muidenkin kanssa löytyy yhteistä juteltavaa.
Leikkipuistosta - meillä on sellainen asukaspuisto, jossa myös ohjattua toimintaa ja sama porukka käy siellä päivästä toiseen, yleensä aamupäivisin. Eihän sitä yhdessä päivässä kenestäkään sydänystävää saa, mutta jos siellä joka päivä käy, niin alkaa naamat olla tuttuja ja kun siinä turistaan, niin siitä se ystävyys lähtee.
Kun lapset on ollu vanhempia, olen ollut vanhempainyhdistyksissä ja saanut sieltäkin ystäviä.
laita s-postisi tai muu vastaava, täällä kanssa yski äippälomalainen ja hieman yksinäinen :/ kahvihammastakin kolottaisi :D
Samaa mietin. Riippuu varmaan tuurista, omasta aktiivisuudesta ja paikkakunnasta. Me asutaan nyt niin pienellä kylällä, että ei esim. leikkipuistossa ole koskaan ollut ketään samaan aikaan.
ps. ei kukaan sattuisi olemaan Viinijärveltä? Alkais jo kaipaamaan aikuisseuraa, kun täällä harvakseltaan muita äitejä näkee :)
Miksi haluatte mammaseuraa? Miksei omat jo olemassa olevat ystävänne kelpaa?
ne katsos käy töissä ja koulussa. itse olen päivät kotona. olisi kiva tapailla muita päivisin. vietämme perheaikaa iltaisin kun mies tulee töistä kotiin. en silloin halua lähteä lapsen kanssa pois kotoolta.
[quote author="Vierailija" time="21.01.2014 klo 13:44"]
Miksi haluatte mammaseuraa? Miksei omat jo olemassa olevat ystävänne kelpaa?
[/quote]
Äitiyslomalla/hoitovapaalla olevat eivät ole töissä -> seuraa päiväksi + kaveri lapselle
[quote author="Vierailija" time="21.01.2014 klo 13:44"]
Miksi haluatte mammaseuraa? Miksei omat jo olemassa olevat ystävänne kelpaa?
[/quote]
Joo siis ei ne lapset mitenkään pakollisia ole, mutta omat ystävät asuu kaikki 500km päässä niin lapsettomat kuin lapsellisetkin niin ei niistä seuraksi usein ole.
Mutta joo menee se aika ilmankin ystäviä, käyn sitten aina kerran kuussa sosialisoimassa itseäni pk-seudulla ystävien ja sukulaisten luona.
Ite menin perhekerhoon, koska kaipasin itselleni aikuista seuraa :) Vauva siis meillö on, joten eipä hän vielä kaipaa leikkikaveria. Mutta touhukas vauvamme kyllä on innoissaan kerhoissa, kun lauleskellaan , vaikkei leikkikavereita kaipaakaan...
Ei mua haittaa, onko äiti 20v vaiko 30v. Mutta totta on se, että yleensä noin +30v äidit käyvät siellä kerhoissa. Ite kyllä kaipaisin äitikavereita, jonka kanssa olisi yhteistä. Onhan se kiva, että lapsillakin hauskaa keskenään, mutta kaipaan äitikavereita.
ap