Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten olla itseensä tyytyväinen?

Vierailija
31.01.2014 |

Olen kohta 40 v. naimisissa oleva äiti. En ole töissä. Mulla ei ole erityisosaamista. En ole missään parempi kuin muut tai edes keskitasoa parempi. Mulla ei ole kunnianhimoa. En osaa pitää puoliani. Mun yli pystyy kävelemään mennen tullen.

Mua on alkanut pelottamaan tulevaisuus. Mitä sitten, kun lapset muuttavat pois ja mä ehkä olen edelleen ilman töitä? Ei mitää tekemistä päivisin. Odotan vain miehen kotiin tulemista.

Asun pienellä paikkakunnalla eikä täällä ole harrastuksia päivisin. Iltaisinkin ne ovat niitä koulun jumppasalissa vedetteviä jumppia mitkä ei kiinnosta mua pätkääkään.

Viereiseen kaupunkiin on matkaa, mutta sieltä löytyisi muutamia kouluja, mutta mua ei kiinnosta sairaanhoitoala eikä kaupallinen. Mihinkään amikseen tuskin pääsee tän ikäisenä enkä varmaan haluaisikikaan.

Tuntuu, että olen umpikujassa. Kotona on ihan kiva olla, rahaakin on ihan ok:sti, mutta silti haluaisin olla onnellinen! Haluasin olla hyvä jossain. Haluaisin tuntea olevani ylpeä itsestäni ja tekemistäni asioista. Haluaisin, että mulla olisi työyhteisö, jossa mä olisin JOTAIN. Haluaisin kuulua johonkin upeaan porukkaan, joka tapaa toisiaan, pitää hauskaa ja tekevät kaikkea lenkkeilystä teatterimatkoihin.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
31.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mietipä etäopiskelua netin kautta. Netissä voit suorittaa vaikka minkälaisia opintoja, tai opiskella ihan omaksi huviksesi. Tutki mitä harrastusryhmiä lähiseudullasi on, tai perusta vaikka oma. Ala tutkia jotain sinua kiinnostavaa aihetta, ja liity keskusteluryhmiin. Niillä on usein tapaamisia, joissa voit nähdä samanhenkisiä tyyppejä. Entäpä taideharrastukset? Liity vaikkapa paikalliseen teatteriporukkaan, tai kirjapiiriin, harrastelijakirjoittajiin? Urheilu, koiraharrastus?

 

Kiva että olet ajatellu itsesi kehittämistä! Se on aina merkki ajattelevasta ja kiinnostavasta ihmisestä. Älä aliarvioi itseäsi!

Vierailija
2/4 |
31.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos ihanasta viestistä! Heti tuli parempi mieli. =)

 

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
31.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

No mun mielestä sun pitäisi alkaa tutustua itseesi, ja lähteä sitten siltä pohjalta miettimään, mitä haluat. Nyt sun teksti kuulostaa siltä, että mitätöit itseäsi ja ammut jo valmiiksi alas kaikki mitä sulle mahdollisesti tullaan ehdottamaan. Ymmärrän sun turhautuman, mutta tuollainen ajattelumalli saa ajatukset kiertämään kehää ja estää näkemästä kaikkea sitä mitä voit elämässäsi tehdä. 

 

 

Vierailija
4/4 |
31.01.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voitko ottaa osaa vapaaehtoistyöhön? Se voi olla oikeasti todella palkitseva kokemus. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme viisi kaksi