Voi jessus tätä viidennen luokan terveyskyselylomaketta
KUKA oikeasti siihen myöntää, että ukko hakkaa ja huumeet on käytössä perheessä??
Kuinka ääliöinä ne meitä pitää?
Ja ei, meillä ei ole väkivaltaa eikä huumeita perheessä mutta teen töitä narkomaanien kanssa ja heistä kukaan ei taatusti sitä kyllä missään lomakkeessa ole ensin esiin tuonut...vielä ilman, että tuntee edes kyselijää?
Kommentit (7)
Joku sanoi joskus et sen tehtävä ei ole kaivaa totuutta esiin vaan saada vanhemmat ajattelemaan. Että tää pössyttely/lapsen pahoinpitely/24h teeveentuijotus ei ehkä ole ihan ok.
Samaa olen naureskellut noita koulun lomakkeita täytellessä, eihän niissä kysymyksissä ole mitään järkeä. Vaikka olisi minkälainen ongelmaperhe, niin ei taatusti kirjoita niihin lappuihin että juu, meillä kännätään joka päivä ja huumeitakin käytetään, kyllä vaan on perheväkivaltaakin pistetääs ruksi tohonkin kohtaan.
Mun miehellä on ihan kiero huumorintaju ja se oli kirjoittanut että mulla on kausialennuskortti sukupuolitautipolille (olin työreissulla kun sitä täytti) :D Ei ole tädistä kuulunut mitään, mikäs nyt- vastaus oli, huoli iso eikä yhteydenottoa kuulu??
No voihan tuo jollekin olla keino päästä siitä perheväkivallasta tai saada apua siihen. Jos ei aikaisemmin ole mistään muualta osattu/tajuttu hakea apua mistään mutta aou olisi selvästi tarpeen, niin tuossahan on yksi mahdollisuus saada asia ikäänkuin kolmannen osapuolen tietoon ja sitä kautta saada perheapua.
Jaa että rasti ruutuun ja sitte ongelmat ratkeaa?? Tokkopa. Mieluummin niin päin, että on SUHDE ja luottamus terkkariin ja sitten kertoo mitä kertoo. Jos kysytään naamatusten, ei paperilla. Ja jos sitten siedetään vastukset ja tehdään niille jotakin kanssa.
Tuollaisissa lomakkeissa pointtina onkin madaltaa kynnystä hakea apua. Sillä kerrotaan, että hei joku on kiinnostunut ja annetaan mahdollisuus. Joku voi laittaa rastin ruutuun ja saa apua tätä kautta, jos ei muuten uskalla hakea tai toisella voi joku päivä tulla mieleen tuo lappu, kun taas mies hakkaa ja hän päättää ottaa yhteyttä kouluun/auttavaan tahoon.
Joo mä olen miettinyt samaa! :D