Te, joilla on aikuisiällä puhjennut nivelreuma, miten alkoi oireilla?
Kuinka pahaksi meni ennen diagnoosia? Miten olette pärjänneet taudin kanssa? Onko kellään alkanut "epäsymmetrisesti" eli vain yhdestä nivelestä esim. kädessä tai jalassa?
Omalta osalta tutkimukset käynnissä ja suvun tautihistorian takia olen hiukan varpaillani että onkohan nyt iskenyt minuunkin..
Kommentit (4)
Nivelreumaa ei tällä hetkellä epäillä, mutta olen menossa reumatologille jatkotutkimuksiin, ajatuksena selkärankareuma. Yöllistä kipua, joka herättää, ankaraa liikkeellelähtökipua, joka helpottaa kun pysyy liikeessä. Epäsymmetrisiä kipuja kantapäissä, jalkaterissä varpaissa, sormissa, ristiselässä, istuinkyhmyissä, nikamavälissä. Rintahehän paukkumista ja napsumista.
Antigeeni B27 on positiivinen, reumafaktori negatiivinen. Hemoglobiini alle 100, CRP normaali.
Luultavasti minulla kyse on kuitenkin vain nivelrikoista (myös käsissä) sekä jostakin lievemmästä tulehduksellisesta sairaudesta.
Hei! Googlatkaapa autoimmuunisairaus/paleo. Itselläni eräs tulehdussairaus parani ruokavaliohoidolla muutamassa viikossa.
Eikö kenelläkään ole kokemuksia?