Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

auttakee verotusasiassa

Vierailija
21.10.2013 |

jos myyn lasten sijoitusrahaston jonka arvo on 4000 euroa - rahasto on ostettu hinnalla 3200 eli voittoa 800 euroa.

Meneekö tästä 30 prosentin vero vai ei koska voitto jää alle 1000 euroa.

En nyt tajua yhtään ;(

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
21.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten voit myydä lasten sijoitusrahaston, sehän on lasten.

Vierailija
2/5 |
21.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi kirjoitat 'auttakee'? Se on auttakaa, prkl!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
21.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Menee vero voitosta. Jos koko myytävä määrä olisi alle 1000 euroa vuodessa, ei veroa menisi. Riippumatta voiton suuruudesta.

Vierailija
4/5 |
21.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

https://www.vero.fi/fi-FI/Syventavat_veroohjeet/Henkiloasiakkaan_tuloverotus/Luovutusvoitot_ja_tappiot/Arvopaperien_luovutusvoittojen_verotus%2812095%29

 

Tuolla vähän lisää aiheesta. Ei ole omakohtaista kokemusta, kun ei ole säästöjä. Kai asia on kuten sanot, en tiedä voiko hankintameno-olettaman vähentää voitosta, jos kyse on rahastosta. Kannattaa varmaan kysyä verotoimistosta, ettei tule ylläreitä. Tosin summathan eivät ole järin suuria.

Vierailija
5/5 |
21.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hankintameno-olettamaaa ei tässä tapauksessa kannata käyttää, koska voitto on noin pieni. 

 

Ymmärräthän kuitenkin, että rahat ovat lasten etkä voi käyttää niitä omiin etkä edes lasten menoihin? Lasten elatukseen niitä saa käyttää ainoastaan siinä tilanteessa, että olet itse toimeentulotuen varassa. Ja silloinkaan niitä ei saa käyttää muun perheen elatukseen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yhdeksän kuusi