verkostomarkkinoinnilla rikastuneita?
Niin, siinähän se kysymys onkin, kovasti on mainospuheita mm. siitä kahvinkeitinjutusta, että sitten tienaa useita tuhansia kuussa. En koskaan kuitenkaan itse ole kuullut/ tai en tunne ketään, joka olisi menestynyt. Missä ne kaikki ovat? Tunnetko sinä? Miksei ne tule "esiin", jos kerran on niin hyvä juttu?
Kommentit (36)
Entisaikaan puhuttiin ihan vain yhteistyökumppaneista.
itse tienasin parhaimmillaan gnld:llä jotain 500€ kuussa, tuntipalkaks tuli jotain 5€, mutta sitten oli markkinat täynnä ja myynti koko ajan laski...loppuviimetteiks 4 vuoden duunista jäi käteen keskimäärin 2€/tunti, mut olin toisaalta työtön koko ajan et sain sieltä massia.
Toi markkinoitten täyttyminen on muuten yks hupaisa juttu! Ei suomen kokoiseen maahan mahdu kuin muutama tuhat myyjää ja kun suomi on koluttu läpi, alkaa myynti laskea.
Siis myyjä x saa myytyä vain tietylle määrälle ihmisiä. Esim. joku nuori vanhemmilleen ja naapureille, mutta vain vähän.
Siis perusongelma näissä on aina ja iänkaiken se että myytävä tavara on ylihintaista paskaa!
Kukaan nainen ei kehtaa mennä Tupperikutsuille ja olla ostamatta mitään, mutta kuinka moni menee sitten uudestaan? Jopa 20-30 kertaa kalliimpia kuin Ikean vastaavat. Vaikka kuinka olisi "elinikäinen" takuu. Niin siinäpä se toinen juttu sitten, kuka kehtaa jotain 20v vanhaa tupperkippoa palauttaakaan?
Minä:) ostelen aina kirppareilta kaikki paskimmatkin tupperit ja vaihdatan ne uusiin
Lue: http://rikastuja.blogspot.fi/
Verkostomarkkinoinnin unelmassa puhutaan passiivisista tuloista. Ne voi rakentaa muutenkin ja paljon miellyttävämmällä tavalla.
[quote author="Vierailija" time="02.04.2014 klo 00:11"]
Lue: http://rikastuja.blogspot.fi/
Verkostomarkkinoinnin unelmassa puhutaan passiivisista tuloista. Ne voi rakentaa muutenkin ja paljon miellyttävämmällä tavalla.
[/quote]
Olipa kattavat ohjeet tuossa. Kyllä nyt on rikastuminen helppoa...
onhan niitä rikastuneita, se 0,01% myyjistä. Köyhtyneitä onkin sitten kaikki jotka tuota paskaa ostavat!!!
aikanaan meni välit siskoon ja sen mieheen, kun GNLD kusetusta yrittivät kaupata. laskin litrahinnan pesuaineelle ja keskimäärin 20-50 kertaa kalliimpia kuin kaupassa (etenkin saiturissa tai muissa halpisketjuissa saa jopa 1/50 osalla saman litran pesuainetta!)
uusin mitä hävyttömästi yritetty kaupata on korisjengin jakelulistalla, jotain saatanan kalliita aloeverajuttuja, http://tinypic.com/r/33lfeaw/5
kosmetiikka on toki kallista, mutta protein shake 524g = 33€. Heraproteiinijauhe Prismasta maksaa 35€ 1,5kg joten melkein 3 kertaa kalliimpaa "suoramarkkinoituna". Prisman kautta ostettuna saan bonuksia sekä työllistän suurta joukkoa suomalaisia (en silti suosi isoja ketjuja jos vaan mahdollista).
Aivan, nyt uusi ihmetuote on aloevera. Sekä "superfoodia" että maailman parasta kosmetiikkaa. Joka on melkein ilmaista siellä missä sitä kasvaa. Itse toin purkin kasvorasvaa Kreetalta, joka riitti melkein koko vuodeksi, vitosen purkki:) Olikohan siinä joku 300-350g....eli sellainen 15€/kg, aloevera -pitoisuus kuitenkin 65% (koska se siis on melkein ilmaista).
Vähän eri hintaista kuin Aloe Vera body cond. cream, 113g, 47€, vähän reilu 400€/kg.
Kaikki verkostomarkkinointi perustuu ylihintaisiin tuotteisiin, siihen että törkeät myyjät puhuvat "ystävilleen" paskaa tuotteiden laadusta ja tehosta. Pahimmillaan uskovat siihen itsekin:(
Silti, pyramidit murenevat aina kun uusien myyjien hankinta tyrehtyy ja ihmiset pikkuhiljaa huomaavat etteivät tuotteiden hinta vastaa laatua. Kyllähän kosmetiikkateollisuuskin on enimmäkseen kusetusta ja mielikuvia, ei sen puoleen. Peruskosteusvoide jota saa 10/litra on tärkein kosmetiikkatuote mitä ihminen tarvitsee.
Saattaahan sillä rikastua, mutta kyllä siinä ihmissuhteet kärsii. Kumpi sinulle on siis tärkeämpää, raha vai ystävät ja sukulaiset.
Itseäni ihmetyttää eniten se ettei mokoman ihmetuotteen firman sivuilla ole hinnastoa! Se pitää aina tilata erikseen myyjältä;)
kiitos tuolla hinnaston postaajalle!
[quote author="Vierailija" time="18.11.2013 klo 08:24"]
Saattaahan sillä rikastua, mutta kyllä siinä ihmissuhteet kärsii. Kumpi sinulle on siis tärkeämpää, raha vai ystävät ja sukulaiset.
[/quote]
Why have friends when You can have customers?
ystävän miehen sisko on tohtori, eli tietää oikeesti jotain ja oli tutkinut väikkärissään naamarasvoja. Perustuotteet sisälsi ihan samoja aineosia kuin kalliimmatkin. Kyllä mä väitän että mielummin kauniista purkista naamaani sivelen rasvaa kuin jostain x-market tuotteesta.
Harmi kun en ottanut yhtään niitä merkkejä ylös mitä kehui.
Pyramideilla on se, että niin kauan kun saat itsesi alaspäin värvättyä porukkaa, silloin voit tienata. Hyvällä myyjällä voi olla 10 alamyyjää ja tämä saa heidän myynnistä komission. Sitä enempää ei voi kuulemma oikein hallita, koska pitää olla henk koht ote jokaiseen.
Meillä töissä on yks nainen, joka on kokeillut lähes jokaista verkostoa, mitä vaan on keksitty, mm tupperia, kynttilöitä ja tässä Amwayssä olisi pitänyt hänelle maksaa 100 euroa kuussa, jotta olisi saanut olla hänen allaan. Oli tosi helppo sanoa ei kiitos. Ja sama palopuhe, pari vuotta menee tässä aikaa ja sitten saa olla tekemättä mitään. Odotin silloin lasta joka on nyt koulussa ja edelleen on samassa työpaikassa töissä. Pari vuotta vielä ?
Ihan vinkkinä ylimmäiselle pesuaineet eivät todellakaan samaa ainetta, joissain pulkkituotteissa on tietoisesti pesuaineen määrää laimennettu, koska on aina niin "fiksuja", jotka vertaavat kg-hintoja keskenään. Joissain sama vaikutus tulee mitallisella, kun toisissa pesuaineissa tarvii käyttää saavillinen. Amwayn tahranpoistoaine on tosi hyvää. Mutta ostin sen 10 v sitten, 0,5 litran pullo ( ostettiin kollegan kanssa purkit puoliksi ) ja vieläkään ei ole edes puolessa välissä.
Meidän työpaikalla on 3 myyjää, jotka ovat jakaneet talon keskenään, kuka myy millekin osastolle ja meidän myyjä aina säännöllisin ajoin kysyy miten pesuainepuoli on hoidossa. Voidaan aina sanoa hyvää on, mutta edelleenkin on runsaasti jäljellä, aikaisintaan ensi vuonna on loppu.
Verkostomarkkinoinnista kokemusta noista GLDN tuotteista ja enemmän rahaa itse sain niistä myynneistä, kuin mistään verkostoista. Pääsin omilleni, mutta moni muu ei. Noilla ei voi tienata koska lähes aina tuotteet on kalliita ja isoja. Josta seuraa, että myyt vaikka pesuaineen jollekkin, niin kestää vuoden, että voit myydä uudelleen. Joten pitää saada todella iso asiakaskunta ja se tulee kalliiksi.
Jos olet ensimmäisen 10 joukossa, niin voit tienata, muuten ei.
Suosittelen lämpimästi katsomaan tämän dokkarin 2000-luvun alusta jossa yksi työtön pariskunta kovasti koitti rikastua verkostomarkkinoinnilla. Mutta kuinkas sitten kävikään... Ihan ei mennyt putkeen nuo niiden laskelmat suurista tuloista. Kerrassaan hulvaton ohjelma :D (Ja myötähäpeää herättää tuo verkostohurmoskokous jossa Suomen lippu marssitetaan lavalle, Sininen ja valkoinen pauhaa ja siellä kansa tapittaa juhlapuvuissaan).
http://nettihuijaukset.blogspot.fi/2008/06/iltasatu.html
ja sitten asiaan, nr 10: eli sinä tiedät että kallis naamarasva on samaa shaibaa kuin edullinen, silti valitset sen kalliin:)
ja ostit pesuainepullollisen, puoli litraa kymmenen vuotta sitten, kollegan kanssa vieläpä puoliksi hahahahahah ja siitä määrästä sinulla on jäljellä puolet? eli olet käyttänyt 1/10 0,125 litrasta per vuosi, 12,5 ml vuodessa:) vähän alle ruokalusikallisen vuodessa joten sinulla mahtaa olla Suomen paskaisin kämppä!
itse käytän pesukoneessani sellaista pesuainetiivistettä jossa ei ole zeoliittiiä, koska kaksi aiempaa pesukonetta on hajonnut noin viidessä vuodessa. se on hieman kalliimpaa kuin kaupan halpispesuaineet mutta koneellinen normilikaista pyykkiä tulee puhtaaksi ruokalusikallisella, joten sen käyttö on hieman edullisempaa kuin joko perusOMO.
kun taas sitten lasketaan verkostomarkkinointipesuaineittein hintaa vs. tarjousmäntysuopa tokmannilta, niin litrahinnat ovat tyypillisesti jotain tällaista:
GNLD kusetus 50-100€/litra, tokmanni 1-2€/litra. Joten kyllä, minä ainakin lasken kilo- ja litrahintoja
Joo, vuosien varrella olen heivannut elämästäni kaikki kusettajakauppiaat, mukaanlukien veljeni. Työtön paska, joka ei koskaan saanut yhtään rahaa paskatuotteistaan, ainoastaan äidin rahat menivät. Ja velimiehen nenä niskaan.
http://www.myaloevera.fi/annahiltunen/kotisivu
"Verkostointimarkkinointi kasvaa tutkimusten mukaan seuraavan 5 vuoden aikana yhtä paljon kuin viimeisen 60 vuoden aikana!"
tällaiset väitteet ovat täysin tuulesta temmattuja, koko verkostomarkkinoinnin ydin.
esimerkiksi tuo sertifikaatti, international aloe science council niin mikä se on? minäkin voin perustaa yhdistyksen. ja sitten antaa sertifikaatteja. mistä tahansa aiheesta.
kuka tuon sertin käyttöä valvoo? miten sen saa? kuka yhdistyksen taustalla on?
miettikää sitä:)
[quote author="Vierailija" time="18.11.2013 klo 08:37"]
Suosittelen lämpimästi katsomaan tämän dokkarin 2000-luvun alusta jossa yksi työtön pariskunta kovasti koitti rikastua verkostomarkkinoinnilla. Mutta kuinkas sitten kävikään... Ihan ei mennyt putkeen nuo niiden laskelmat suurista tuloista. Kerrassaan hulvaton ohjelma :D (Ja myötähäpeää herättää tuo verkostohurmoskokous jossa Suomen lippu marssitetaan lavalle, Sininen ja valkoinen pauhaa ja siellä kansa tapittaa juhlapuvuissaan).
[/quote]
"Sitten meidän ansiot on 5 miljoonaa markkaa kuukaudessa. Niin, me ollaan realistisia näiden meidän arvioiden kanssa". Heh.
^jep, 4kk ja 16.000 jälleenmyyjää....surullistahan tuo on...
nykyään kyllä melkeinpä pahempia ku ovat valmiita myymään ihan kelle vaan ylihintaista paskaa!
mun mielestä verkostomarkkinointi on teinihommaa. kuvitellaan että rikastutaan nopeasti ja helposti. pahimpia ovat sitten kuitenkin keski-ikäiset ämmät jotka saavat vähän lisätuloa ja ovat sitten "yrittäjiä".
jos myyt kaikille ystävillesi ja tuttavillesi 200-300% katteella mitä tahansa, toki tienaat. kuten joku täällä jo sanoikin, mitä ystävillä tekee kun heistä voi tehdä asiakkaita;)
En nyt tiedä, voisko mun siskoa luonnehtia varsinaisesti rikastuneeksi, mutta kyllä se tienaa sellaiset 50 000-60 000 euroa vuodessa Amwaylla. Alkuvuosina teki kyllä ihan sikana hommia, todella panosti siihen ja verkoston hankintaan omia kustannuksiaan säästämättä ja just tässä pari viikkoa sitten huokaisi että vasta pari viime vuotta on päässyt todella nauttimaan siitä, että ei tarvitse tehdä juuri mitään ja rahaa tulee silti.