Se on college eikä gollege!!
Kuvittelisin, että monet tämänkin palstan mammoista myy vaatteita netissä. No, mä en ainakaan aio ostaa yhtiäkään "gollegehousuja", tästä on tullut jo jonkinlainen virus tuolla myyntipalstoilla. Ärsyttää niin perkeleesti. :D Ei mulla muuta.
Kommentit (22)
[quote author="Vierailija" time="01.10.2013 klo 14:20"]
Höpöhöpö, se on kolitsi.
[/quote]
Joo, englanniksi golidzi.
Tyydy sit niihin iänikuisiin fliiseihis jos ei kelpaa.
Se on englanniksi kollidz. C on kova k, ei g, se ei ole missään sanassa g :D valoja päälle!
Suomalaisille tarkoitetussa näppiksessä voisivat C, G ja Q olla yhden ja saman napin alla. Kone arpoisi, mikä sieltä milloinkin tulee. Ei lopputulos huonompi olisi kuin nykykäytäntö. Jopa tuotepakkauksissa voi lukea "barbeque", vaikka koko muu maailma tietää, että se on "barbecue", lyhenne BBQ.
Huutiksessa on parhaillaan myynnissä farkkugabrit.
[quote author="Vierailija" time="01.10.2013 klo 14:55"]
Hurriganes
[/quote]
Siitä onkin kinattu, oliko kirjoitusvirhe bändin nimessä vahinko vai tarkoitettu. Todennäköisesti vahinko, sillä niiden heppujen kielitaito oli kiikun kaakun.
kolitsi se on. remulle kirjoitettiin biisit suomeksi lausuttuna. "ai vil steii, pai joo saiit, nau än voo eevöö". Truu stori.
Gollege, coretex ja dublo. On se vaikeaa...
[quote author="Vierailija" time="01.10.2013 klo 15:23"]
Propelli/rupeli!
[/quote]
Eikun viipperä.
Mitä väliä, jos menee väärin?
Olen asunut USA:ssa 20v ja osaan kaiketi jo englantiakin.
Mulla menee noi silti sekaisin, varsinkin kun koetan kuulolla kirjoittaa niin, kun kuvittelisin sen Suomessa kirjoitettavan.
Saatan kirjoittaa bingviini, eikä se ole mun elämääni vielä kaatanut puoleen jos toiseen.
Moni sana on englanniksi aika vaikea erottaa toisesta ja omat lapset minua korjaa, vaikka en itse huomaa ollenkaan virhettä, ennen tai jälkeen korjaamisen.
Kerran viikossa lapsilla iskee opetusinto ja koetan vain toistella perässä ja lapsilla on hauskaa, kun mun kieli ei taivu joihinkin vaikeisiin sanoihin.
Paikalliset kehuu minun kielitaitoa ja puhetta, eli olkaa nyt vaan suomalaiset ihan rauhassa, vaikka joskus menee pieleen joku kirjain.
[quote author="Vierailija" time="01.10.2013 klo 14:24"]
Ei kun se on golitzi.
[/quote]
Juuri näin. Tämä on oikea kirjoitustapa. Lausutaan siten, että g-äänne hieman ylikorostuu, ns. kurkkuäänteenä.
[quote author="Vierailija" time="01.10.2013 klo 15:06"]
Huutiksessa on parhaillaan myynnissä farkkugabrit.
[/quote]
ihanaa, että joku vielä hallitsee suomenkielen!
Tätä klassikkoa onkin jo odotettu! Tai siis glassikkoa!
Höpöhöpö, se on kolitsi.