Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

kirvesmiehen sairasloma...

20.02.2006 |

eli onko meillä mitään velvotteita maksaa hänelle palkaa sairasloman ajalta? Meillä ei ole mitään kirjallisia työsopimuksia, palkka maksetaan kuitenkin ihan virallisesti...alkaa vähän tympimään kun on jo toista viikkoa sairaslomalla ja hommat seisoo kun ei mistään saa tilalle mistä :(

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
21.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuohon et varmasti tältä palstalta saa tyhjentävää vastausta. Koita josko esim. työsuojelupiiri osaisi neuvoa. Käytännöt vaihtelee varmasti aloittain, miten sitten lie raksa-alalla. Tsemppiä projektiinne!

Vierailija
2/3 |
21.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Eli vaikka rakennusalalla olisi minkälaisia yleisiä sopimuksia olemassa, niin eivät ne teitä sido, elleivät nimenne ole kyseisissä papereissa alla. Jos olette allekirjoittaneet paperin, jossa sanotaan, että kyseisiä sopimuksia noudatetaan, niin silloin niitä tietysti noudatetaan.



Yleensä kai kirvesmiestä palkattaessa sovitaan vain palkasta, mutta yhden rakennusprojektin kyseessä ollen ei esimerkiksi loma-aikojen palkoista, lomarahoista tms., vaan ne ikäänkuin sisällytetään tuntipalkkaan ja maksetaan vain tehdyistä työtunneista. Kirvesmies voi sitten itse vakuuttaa itsensä haluamallaan tavalla kyseisiä tilanteita varten.



Sen sijaan jos olette vain palkanneet kirvesmiehen tekemään työn urakka- tai tuntipalkalla, niin voisin olettaa, että teillä ei olisi oikeutta korvauksiin työn myöhästymisestä jos hänellä on pätevä syy. Tästä en ole ihan varma, eli jos teillä on sopimuksessa myöhästymispykälä, niin kannattaa tarkistaa jostain.



Jos olette ostaneet työn firman kautta, niin teillä on oikeus myöhästymiskorvauksiin, vaikka ne johtuisivat firman ainoan työntekijän sairastumisesta - olettaen, että olette myöhästymiskorvauksista sopineet, eikä sairastapauksesta ole sopimuksessa erikseen mainittu. Firma on velvollinen hoitamaan lupaamansa työn lupaamassaan ajassa riippumatta sen työntekijöiden henkilökohtaisista ongelmista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
21.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli meidän kirvesmies on ihan yksityinen henkilö tuntipalkalla ja maksetaan sille pekkakorvaukset rahana, tai jotain sinnepäin, mies nuo on hoitanut niin en ihan tarkkaan kaikkea tiedä. Mitään papereita ei olla täytetty eikä sopimuksia tehty. Vain palkasta on sovittu ja se maksetaan 2 viikon välein!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kuusi neljä