Maidoton ja munaton makaronilaatikko. Ohjeita?
Eli miten voisi korvata makaronilaatikossa munamaidon? Kauramaito käy lapselle ruoassa mutta soijamaito ei.
Kommentit (32)
Lihaliemi ja sulatejuusto tilalle.
[quote author="Vierailija" time="30.09.2013 klo 15:20"]
Lihaliemi ja sulatejuusto tilalle.
[/quote]
sulatejuustossahan ei ole maitoa? HUOH!
Eikö lihaliemi ole kovin suolaista? Näin olen ymmärtänyt. Lapsi on vasta 1-vuotias. Ja tosiaan sulatejuusto ei käy, koska siinähän on maitoa.
ap
Lihaliemen suolaisuus riippuu siitä, kuinka vahvaa se on. Mun kotona tehtiin aina makaronilaatikko lihaliemeen. Eli paistetaan jauheliha ja keitetään makaroni, sekoitetaan ja laitetaan pataan, päälle lihalientä niin että juuri juuri peittyy, mieluummin vähn alle.
Tossa yksi sopiva resepti:
http://www.vegaani.us/2013/05/vegaaninen-makaronilaatikko/
Tietysti voisit miettiä, onko juuri makaronilaatikkoa pakko tehdä, jos se on hankalaa? Voisitko tehdä kastikkeen ja keitettyjä makaroneja esimerkiksi?
Ruskista pannulla jauheliha ja samassa rasvassa sipulikuutioita. Keitä makaroni liki kypsäksi ja sekoita uunivuokaan jauhelihan ja sipulin kera. Joukkoon voi lisätä myös porkkanaraastetta. Lihalientä noin puoleen väliin asti vuokaa. 200 asteessa kolmisen varttia.
Et tarvitse varsinaista lihalientä, vaan jauheliha+vei+ mausteet riittävät.
Kiitos tuosta ohjeesta. Täytyy kokeilla muokata siitä sopiva. Ja makaronilaatikkoa siksi, että perheen muut lapset rakastavat sitä. Tosin voi olla, että joudun tekemään heille oman "normaalin" makaronilaatikon ja allergikolle jotain muuta, jos tuo erikoisversio ei heille maistu. Olisi niin kiva, ettei tarvitsisi tehdä montaa eri ruokaa perheelle...
ap
Mun äiti laittaa porkkanaraastetta joukkooon, siis paistaa jauhelihan kanssa.
Kiitos nyt vaan paljon.
Eihän nyt makaroonilaatikkoa osaa kukaan tehdä:) Pussissa on kyllä ohjeet.
Kiitos nyt vaan paljon.
Eihän nyt makaroonilaatikkoa osaa kukaan tehdä:) Pussissa on kyllä ohjeet.
11, Jeps sama täällä. Antaa mukavan pikantin lisämaun. :)
Kauramaito maidon sijaan ja kananmuna vain pos.
Lihaliemen voi tehdä myös itse vaikka keittämällä sitä isomman annoksen ja pakastaa. Ohjeet löytyy kyllä netistä, jos ei osaa.
Itse teen soijakermaan, kaurakermaakin oli jossain vaiheessa, mutta kauramaitokin käy. Vieraisilla mun allergikko on saanut ihan vaan makaroni-jauheliha"mössöä" varsinaisen laatikon sijaan, ja hyvin on kelvannut. Lisäksi teen myös aina hänelle oman version ja muille tavallista, pienestä pitäen tottunut, eikä häntä haittaa.
Ihan lihaliemellä:) Teen yleensä jauhelihasta löysän (suurustamattoman) kastikkeen jonka laitan makaronin sekaan.
Koskaan en ole laittanut muna, maitoa tai munamaitoa
tai sitten ketä makaroonia ja tee joku tomaattinen jauhelihakastike (murskasta)
vuokaanm,sekaisin ja uuniin
Älä tee laatikkoa vaan paistat jauhelihaa ja sipulia muutaman minuutin pannulla, lisäät vettä, mausteita ja mahdollisesti allergikollekin sopivaa "kermaa" sekä paseerattua tomaattia purrki. Kun kiehuu, niin makaronit sekaan ja sitten vaan haudutellaan kypsäksi.
Lihaliemeen?